Tečaj dolara ojačao je do podneva na 1,2722 švicarskih franaka, dosegnuvši najvišu razinu od travnja.
U odnosu na jen američka je valuta ojačala na 119,77 jena, približivši se najvišoj razini u proteklih 10 mjeseci da bi se potom ponovno spustila na 119,47 jena.
Prema euru je vrijednost zelene novčanice ostala nepromijenjena, zadržavši se na razini od 1,2544 dolara za euro.
Ovog je tjedna dolar crpio potporu iz optimističnih izjava čelnih dužnosnika Fed-a o stanju u američkom gospodarstvu i potrebi obuzdavanja inflacije.
Tako je u utorak predsjednik ogranka Fed-a u Dallasu Richard Fischer izjavio da se zasada slaže s monetarnom politikom središnje banke iako bi se po potrebi založio i za dodatno podizanje kamatnih stopa kada bi to zahtijevala borba protiv inflacije.
Ulagači sada očekuju objavu službenih bilješki s prošlotjednog sastanka Fed-a kako bi utvrdili hoće li središnja banka u prvi plan staviti borbu protiv inflacije ili rast američkog gospodarstva.
Pozorno se očekuje i skorašnji govor poznatog monetarnog "jastreba", predsjednika ogranka Fed-a u Richmondu Jeffreyja Lackera koji je u rujnu jedini glasao protiv prijedloga o zadržavanju kamata na razini od 5,25 posto.
"Oštre izjave dužnosnika Fed-a, rast prinosa na američkim tržištima obveznica i dionica i prošlotjedno izvješće o zaposlenosti pridonijeli su smirivanju bojazni tržišta da će rast američkog gospodarstva usporiti a kamatne stope biti snižene", konstatirao je Masafumi Yamamoto iz tokijskog Nikko Citigroupa.
Dolar je u odnosu na jen ojačao i zbog sigurnosnih problema u Aziji nakon što je japanska državna radio-postaja objavila da vlada u Tokiju istražuje je li Sjeverna Koreja provela i drugi nuklearni pokus.
Ni Japan ni SAD nisu željeli potvrditi tu vijest.