Dolar je do podneva ojačao na najvišu razinu prema jenu u proteklih 10 mjeseci, dosegnuvši 119,51 jena za dolar da bi se potom stabilizirao na razini od 119,40 jena za dolar.
Američka je valuta dosegnula i najvišu razinu prema euru u protekla tri mjeseca, ojačavši na 1,2556 dolara za euro, kao i najvišu razinu prema švicarskom franku u proteklih pet i pol mjeseci od 1,2670 švicarskih franaka za dolar.
Prošlog je tjedna osjetno naviše revidirana stopa zaposlenosti u SAD-u za kolovoz i srpanj, što je prigušilo očekivanja da će središnja američka banka Fed sljedeće godine sniziti kamatne stope s važeće razine od 5,25 posto.
Isti su učinak polučile i optimistične izjave dužnosnika središnje američke banke Fed, uključujući predsjednicu Fed-ova ogranka u San Franciscu Janet Yellen, koja je u ponedjeljak izjavila da je usprkos usporavanju rasta američkog gospodarstva ipak veći rizik od mogućeg rasta inflacije.
"Dolar je uspio ojačati u razdoblju od objave podataka o zaposlenosti. Ovog ćemo tjedna dobiti puno važnih podataka koji će omogućiti procjenu o tome kakvo raspoloženje vlada u Fed-u", objasnio je Johan Javeus iz stockholmskog SEB Merchant Bankinga.
"U svakom slučaju, usporavanje rasta američkog gospodarstva nije jasan signal za prodaju dolara jer će potaknuti središnje banke izvan SAD-a da prestanu podizati kamatne stope", dodao je Javeus.
U potrazi za naznakama hoće li Fed u prvi plan istaknuti prijetnju inflacije ili usporavanje gospodarskog rasta, ulagači se postupno okreću službenim bilješkama s rujanskog sastanka Feda, koje će biti objavljene u srijedu.