Tako je indeks dolara prema šest glavnih svjetskih valuta - euro, jen, britanska funta, kanadski dolar, švedska kruna i švicarski franak, kliznuo na najnižu razinu u protekla dva tjedna.
Američka valuta oslabila je 0,3 posto prema švicarskom franku, spustivši se na najnižu razinu u protekla dva tjedna od 1,2386 franaka za dolar. U odnosu na jen dolar se stabilizirao na razini od 116,39 jena za dolar.
Euro je do podneva ojačao 0,3 posto na najvišu razinu prema dolaru u protekla dva tjedna od 1,2826 dolara za euro. U odnosu na jen europska je valuta ojačala 0,4 posto, pa se njome trgovalo po 149,21 jena.
Indeks filadelfijskog ogranka američkog Feda o poslovnoj aktivnosti u srednjeatlantskoj regiji SAD-a pokazao je prvi negativan rezultat u proteklih više od tri godine, što signalizira značajan pad proizvodnje u toj regiji.
"Negativno očitanje indeksa filadelfijskog ogranaka Fed-a bio je udarna vijest koja je odvratila spekulativne ulagače od dolara. Ugrožena je prednost u prinosu na dolar u odnosu na one na ostale ključne valute. Bude li se ona i dalje smanjivala, dolar će početi djelovati precijenjeno", naglasio je Peter Frank iz ABN AMRO-a.
Dolar nije profitirao ni od povlačenja ulagača s tržišta u razvoju nakon što je tečaj poljskog zlota prema euru kliznuo na najnižu razinu u proteklih tjedan i pol dana pod pritiskom vijesti o razvrgavanju koalicije između vladajuće konzervativne stranke "Pravo i pravda" i ljevičarske Samoobrane.