Dolar je do podneva ojačao prema jenu 0,3 posto na 118,02 jena. Euro je također blago oslabio prema zelenoj novčanici, spustivši se na 1,2675 dolara. U odnosu na jen europska je pak valuta ojačala 0,15 posto, dosegnuvši 149,65 jena, te je nadomak rekordnoj razini od 150,78 jena za euro.
Predsjednik filadelfijskog ogranka Fed-a Charles Plosser izjavio je u četvrtak da kamatne stope u SAD-u možda nisu dovoljno visoke da u potpunosti suzbiju nedavni skok inflacije.
Iako Plosser nema pravo glasa pri donošenju odluka u Fedu, analitičari upozoravaju da njegove ocjene zrcale opći stav središnje američke banke.
"To je općenito blago poboljšalo poziciju dolara", konstatirao je Adam Cole iz RBC Capital Markets-a.
Bolja slika o stanju u američkom gospodarstvu mogla bi se ukazati nakon objave podatka o zaposlenosti u SAD-u. Ekonomisti očekuju da će podaci pokazati 125 tisuća novootvorenih radnih mjesta u SAD-u u rujnu.
Niža brojka mogla bi pak potpiriti spekulacije da će usporavanje rasta američkog gospodarstva dodatno smanjiti razliku između kamatnih stopa u SAD-u s jedne i onih u Japanu i eurozoni s druge strane. Trenutno su ključne kamatne stope u SAD-u na razini od 5,25 posto.
Jen se pak našao pod pritiskom iznova potpirenih geopolitičkih napetosti u Aziji nakon što je u Vijeću sigurnosti UN-a postignut široki konsenzus o japanskom prijedlogu službenog priopćenja kojim UN upozorava Sjevernu Koreju da će se suočiti s posljedicama ako zaista provede nuklearni test.