U polugodišnjem izvješću o stabilnosti svjetskih financijskih tržišta MMF je konstatirao da je ovogodišnja korekcija na tržištima u razvoju, potaknuta strahovanjima od rasta inflacije i podizanja kamatnih stopa, bila umjerena te da je smanjila preuveličane vrijednosti u nekim sektorima.
No, reakcija tržišta mogla bi biti snažnija ako pojačani inflatorni rizici, više cijene nafte i izraženije usporavanje rasta američkog gospodarstva pretoče te rizike u stvarnost, upozoravaju autori MMF-ova izvješća.
"Nedavno previranje na tržištu pravodobno je upozorenje vlastima da ojačaju makroekonomsku politiku i ustraju u provedbi strukturalnih reformi kako bi smanjili rizike silaznih trendova", istaknuo je MMF.
"Očekuje se da će realni efektivni tečaj dolara ostati relativno stabilan u odnosu na sve vodeće trgovinske partnere dok bi azijske valute trebale na srednji rok aprecirati a neazijske valute oslabiti", predviđaju u MMF-u.
Autori izvješća upozorili su da kaotično rješavanje globalnih gospodarskih neravnoteža i dalje predstavlja izvor zabrinutosti jer bi moglo prouzročiti klizanje dolara. Stoga u MMF-u pozivaju dužnosnike vodećih svjetskih gospodarstava da riješe problem korektivnom politikom.
Dosad je povjerenje međunarodnih ulagača u tržišta u SAD-u potkrijepilo prognozu o reguliranoj prilagodbi trgovinskih neravnoteža.
"Iako je temeljni stav tržišta da će prilagodba dolara i dalje biti regulirana, primjerene političke mjere vlasti u zemljama koje su glavni partneri u neravnotežama na tekućim računima bilanci plaćanja u svijetu smanjile bi rizike kaotične prilagodbe", zaključuje MMF.