Jen je tako do podneva oslabio prema dolaru na 118,24 jena za dolar, nakratko dotaknuvši i razinu od 118,39 jena. Japanska je valuta blago oslabila prema euru, kliznuvši na 149,91 jena za euro.
Europska je valuta istodobno ostala nepromijenjena u odnosu na dolar, zadržavši se na razini od 1,2674 dolara za euro.
Indeks optimizma velikih japanskih proizvođača porastao je u rujnu na najvišu razinu u protekle dvije godine od 24 boda, suprotno očekivanjima da će njegova razina ostati nepromijenjena u odnosu na lipanjskih 21 bod.
S obzirom na aktualnu razinu kamatnih stopa u Japanu od 0,25 posto, središnja japanska banka morat će još dosta poraditi na njezinu podizanju kako bi ponovno privukla ulagače jenu od kojeg trenutno zaziru zbog niskih prinosa.
"Stvar je u tome da se dugoročno gledano japanske institucije izlažu pojačanom riziku u kategoriji inozemne imovine i spuštaju razinu zaštite u tim pozicijama. Na taj način gospodarska slika potiče ulagače u Japanu na rizičnije poteze. Stoga se čini da su dobre vijesti zapravo loše za jen", konstatirao je Adam Cole iz RBC Capital Marketsa.
Tečaj eura ostao je pak uglavnom stabilan prema ključnim svjetskim valutama nakon što je stopa rasta industrijske proizvodnje u eurozoni ostala nepromijenjena u rujnu, podupirući očekivanja da će Europska središnja banka ovog tjedna podići kamatne stope na 3,25 posto.