Dolar je do podneva oslabio prema euru 0,2 posto. Euro tako stoji 1,28 dolara i nadomak je 1,2832 dolara, najviše razine u zadnja dva tjedna, dosegnute krajem prošloga tjedna.
Američka je valuta oslabila i 0,3 posto prema jenu, pa se 'zelenom' valutom trgovalo po 116,20 jena. Euro je također oslabio prema japanskoj valuti, 0,2 posto, spustivši se na 148,70 jena.
Dolar se našao pod pritiskom nakon što je izvješće filadelfijskog ogranka središnje američke banke Fed pokazalo pad proizvodnje u srednjeatlantskoj regiji na najnižu razinu u proteklih više od tri godine.
Ulagači očekuju ovotjednu objavu podataka o gradnji kuća, povjerenju potrošača i indeksu osobne potrošnje u SAD-u, omiljenom kriteriju Fed-a za mjerenje inflacije. Budu li rezultati slabiji od očekivanih, to će ponovno potpiriti zasad još ipak prigušena očekivanja da bi Fed mogao srezati kamatne stope već u prosincu.
"Čini se da dolar iz dana u dan sve više slabi. Dosad su ga u određenoj mjeri podupirale Fedove odluke o podizanju kamatnih stopa. Stavimo li na stranu potporu u vidu kamatnih stopa, dolar se zapravo više i nema na što osloniti", upozorio je Adam Cole iz RBC Capital Marketsa.
"Kamate se neće spuštati do sljedeće godine. No, prisutan je rizik da bi to moglo biti učinjeno prije a ne kasnije", dodao je Cole.