Euro je do podneva oslabio prema jenu 0,7 posto, spustivši se na 148,71 jena u odnosu na ranije dosegnutu najvišu razinu u protekla dva tjedna od više od 150 jena za euro.
Europska valuta oslabila je i prema dolaru, spustivši se na 1,2656 dolara, što predstavlja pad od 0,4 posto. Za isti je postotak američka valuta oslabila prema jenu, dosegnuvši 117,52 jena.
Pažljivo praćeni indeks ZEW instituta, smatran jednim od najbitnijih pokazatelja najvećeg europskog gospodarstva, u rujnu je pao osmi mjesec za redom.
Taj indeks, koji mjeri očekivanja za idućih šest mjeseci, pao je s minus 5,6 bodova u kolovozu na minus 22,2 boda u rujnu - najnižu razinu od siječnja 1999. - i daleko je ispod povijesnog prosjeka od 34,7 boda. Nije ispunio ni očekivanja analitičara od minus devet bodova.
Poticaj tečaju jena prema euru dala je i izjava jednog dužnosnika Europske središnje banke da tržištima možda treba vremena da probave signal skupine G7 o poželjnom jačem tečaju jena prema euru.
Naime, o slabosti jena nije bilo ni spomena u službenom priopćenju sa sastanka te skupine održanog tijekom vikenda u Singapuru, no neki europski i japanski dužnosnici na rubu tog skupa izjavljivali su da bi tečaj jena trebao zrcaliti odnos ponude i potražnje.
"Čini se da još uvijek nije jasno da li se na sastanku G7 uopće raspravljalo o jenu čije su rasprodaje bile malo pretjerane pa ulagači nastoje okrenuti taj trend", konstatirao je Jeremy Stretch iz Rabobank.