Od općeg trenda odskočio je samo novozelandski dolar koji je do podneva dosegnuo najvišu razinu u proteklih šest mjeseci u odnosu na američki dolar od 0,6607 američkog za novozelandski dolar.
Tečaj eura u odnosu na američku i japansku valutu ostao je nepromijenjen na 1,2687 dolara odnosno 149,21 jena za euro. Ni tečaj dolara u odnosu na jen nije se bitno mijenjao pa se američkom valutom trgovalo po 117,63 jena.
Novozelandski dolar ojačao je nakon što je središnja banka te zemlje objavila da usprkos očekivanom zadržavanju kamatnih stopa na aktualnih 7,25 posto više nije sigurna da neće biti potrebno dodatno zaoštravanje monetarne politike s obzirom na pojačane inflatorne pritiske.
Središnje su banke širom svijeta bile vrlo aktivne u četvrtak, pri čemu su se uz Novi Zeland isticali i Island i Švicarska. Islandska je kruna tako poskočila oko pola posto na najvišu razinu u odnosu na euro u proteklih tjedan dana nakon očekivanog podizanja kamatnih stopa na 14 posto.
I švicarska središnja banka (SNB) objavit će odluku o kamatnim stopama a ulagači očekuju da će njihova razina biti podignuta na 1,75 posto. Član izvršnog vijeća banke Philipp Hildebrand "potopio" je očekivanja o agresivnijem zaoštravanju monetarne politike, izjavivši da SNB očekuje usporavanje gospodarskog rasta u sljedećoj godini.
Dodatna je nepoznanica vezana za kamatne stope u SAD-u, pri čemu ulagači očekuju podatke o prometu u maloprodaji i o inflaciji koji će biti objavljeni krajem dana odnosno u petak, kako bi utvrdili ima li naznaka o sljedećim potezima središnje američke banke Fed u vezi s kamatnim stopama.
"Čuli smo puno izjava o sastanku skupine G7, o Kini, o tome hoće li raspravljati o jenu. Velika je nepoznanica u svakom slučaju kolikoj će dozi kritike Japan biti izložen i koliko će pozornosti biti posvećeno jenu", tumači Niels Christensen iz pariške Societe Generale.
Gospodarski čelnici članica skupine G7 sastat će se ovog vikenda u Singapuru a "vruća" tema njihovih razgovora bit će azijske valute. Pritom se uoči sastanka opetovano umanjivala mogućnost iskričavijih sučeljavanja u vezi s rigidnom kineskom monetarnom politikom odnosno tvrdokornom slabošću jena u odnosu na euro.
Američkom valutom trgovalo se i po 1,2488 švicarskih franaka, dok je britanska funta stajala 1,8798 dolara.