Tečaj dolara ostao je do podneva stabilan u odnosu na jen, zadržavši se na 117,6 jena za dolar, što je osjetno ispod najviše razine u proteklih pet mjeseci od 118,15 jena za dolar.
Euro je pak oslabio na 149,34 jena, također ispod nedavno dosegnute rekordne razine od više od 150 jena za euro.
Nije se bitno mijenjao ni tečaj eura u odnosu na dolar, zadržavši se na 1,2707 dolara za euro.
Trgovci predviđaju da će jen blago ojačati zahvaljujući spekulativnim kupovinama uoči sastanka skupine G7, potaknutima strahovanjima da će izjave o slabim azijskim valutama potaknuti njihovo jačanje.
Tržišta strahuju od reprize travnja kada je dolar u jednom danu oslabio za čak dva posto u odnosu na jen nakon što je G7 objavio priopćenje u kojem je od Kine zatraženo da aprecira juan i time pomogne pri rješavanju globalnih neravnoteža.
Budući da se smatra zamjenom za strogo kontrolirani juan, jen obično profitira od zahtjeva za aprecijacijom juana. S druge je pak strane uteg za japansku valutu nepovoljna razina ključnih kamatnih stopa u odnosu na sve ostale značajne valute.
"Val spekulativnih prodaja jena još nije jenjao i prisutan je rizik reprize razdoblja nakon travanjskog sastanka skupine G7 kada je uslijedila rasprodaja jena i dolara. S druge bi pak strane razočaranje ako G7 ne bude eksplicitno raspravljao o jenu moglo ojačati te dvije valute", prognozirao je RBC Capital Markets.
Trgovci nestrpljivo očekuju i podatak o potrošačkim cijenama u SAD-u u kolovozu, pri čemu bi njihov snažan rast mogao potpiriti očekivanja o nastavku Fed-ove kampanje zaoštravanja monetarne politike. Očekuje se da će podaci pokazati rast temeljnih potrošačkih cijena, koje ne obuhvaćaju hranu i energente, za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec.
U kolovozu je središnja američka banka prvi puta u dvije godine odlučila napravila predah u kampanji podizanja kamatnih stopa ali tržišta još nisu sigurna predstavlja li ta odluka tek predah ili završetak kampanje. Fed će sljedećeg tjedna održati sastanak na kojem će odlučivat i o kamatnim stopama.