Tako je jen ojačao 0,5 posto u odnosu na dolar, kojim se trgovalo po 116,48 jena. Japanska je valuta ojačala oko 0,3 posto i u odnosu na euro koji je stajao 149,67 jena. Time se japanska valuta oporavila u odnosu na prošlotjednu najnižu razinu u odnosu na euro od 150,78 jena za euro.
No, na tržištima se ne očekuju značajnije promjene tečajeva ključnih valuta s obzirom na zatvorena tržišta u SAD-u zbog Praznika rada.
Ohrabrujući gospodarski pokazatelji iz Japana prekinuli su niz razočaravajućih vijesti o inflaciji i industrijskoj proizvodnji u toj dalekoistočnoj zemlji koje su prigušile očekivanja o mogućem opetovanom podizanju kamatnih stopa.
"Ta je vijest objavljena nakon niza slabih podataka iz Japana pa je u tom pogledu pozitivna i poslužila je kao opravdanje azijskom tržištu za kupovine jena", objasnio je Niels Christensen iz pariškog Societe Generale.
Neki su ulagači ocijenili i da su takvi podaci povećali izglede da japanska središnja banka nakon srpnja i prve odluke u proteklih šest godina o podizanju kamatnih stopa uskoro ponovno posegne za tom mjerom.
Europska je valuta također blago ojačala u odnosu na dolar, dosegnuvši 1,2851 dolara za euro. Američka je valuta nakratko ojačala krajem prošlog tjedna nakon što se podatak o zaposlenosti u SAD-u pokazao nešto boljim no što su analitičari očekivali budući da je zabilježeno 128 tisuća novootvorenih radnih mjesta u odnosu na očekivanih 120 tisuća.
No, to je jačanje dolara bilo kratkog dana budući da su ulagači zaključili da spomenuti podatak o zaposlenosti nije bitno utjecao na prognoze o kamatnim stopama u SAD-u.
Prošlog je mjeseca središnja američka banka Fed napravila pauzu u dvogodišnjoj kampanji zaoštravanja monetarne politike pa većina analitičara očekuje da će aktualna stopa od 5,25 ostati na snazi još neko vrijeme.
U odnosu na druge značajnije svjetske valute, tečaj dolara iznosio je 1,2303 švicarskih franaka dok je britanska funta stajala 1,9046 dolara.