Dolaru je podrška stizala od raširenih očekivanja da će američka središnja banka Fed podići kamatne stope krajem mjeseca a moguće i još jednom tijekom ljeta, tako da je dosegnuo najvišu razinu u protekla dva mjeseca prema nizu najvažnijih međunarodnih valuta.
Na tjednoj razini dolar je ojačao nešto više od jedan posto prema euru, koji je stajao 1,2509 dolara. Prema jenu je bio na dobitku od 1,2 posto, dosegnuvši 116,5 jena. Prema funti je ojačao 1,7 posto, pa je ona stajala 1,8175 dolara. Oko 1,4 posto dobio je na vrijednosti i prema švicarskom franku, dosegnuvši 1,2487 franaka.
S druge se strane japanska valuta našla pogođena prema nizu značajnijih međunarodnih valuta, zabilježivši rekordno niske razine u odnosu na euro i najniže razine u zadnjih osam godina prema britanskoj funti i švicarskom franku. Razlog tomu su medijska izviješća o pripremama raketnog testiranja u Sjevernoj Koreji te neizvjesnosti oko tajminga za podizanje kamatnih stopa u Japanu.
Potaknut odgovarajućim medijskim izvješćima, Japan je upozorio Pyongyang na mogućnost "oštrog" odgovora Tokija i Washingtona odluči li Sjeverna Koreja testirati balističke rakete dalekog dometa. Američki su dužnosnici kazali da je Sjeverna Koreja izgleda dovršila pripreme za testiranje dalekometnih raketa koje bi čak mogle doći i do Aljaske.
"Sjeverna Koreja je imala glavni utjecaj te su glavni događaj geopolitičke napetosti koje su dale nešto podrške dolaru, i to posebno u odnosu na jen", kazao je Adam Cole, valutni strateg u Royal Bank of Canada.
Euro je dosegnuo rekordnih 146,28 jena, najvišu razinu otkad je prvotno uvedena jedinstvena europska valuta 1999. Ti su dobitci pomogli umanjiti njezine gubitke prema američkom dolaru.
Podršku euru donekle su pružile i izjave predsjednika Europske središnje banke (ECB) Jean Claude Tricheta koje su ojačale očekivanja da će središnja banka nastaviti podizati kamatne stope nakon njihova povećanja ranije ovoga mjeseca.
Trichet je u svojem obraćanju odboru Europskog parlamenta za gospodarska i monetarna pitanja kazao da rast eurozone ima čvrsto uporište a da su kamatne stope ostale niske, podupirući očekivanja da će ih ECB ponovno ove godine podići za četvrtinu postotnog boda na 2,75 posto.
"Fokus ulagača nije više usmjeren samo na SAD budući da su ustanovili kako i ostale zemlje podižu svoje kamatne stope, što dolar čini ranjivijim", kazao je Tony Norfield, čelnik analize deviznih tržišta u ABN Amro.
Od značajnijih promjena tečajeva u proteklom tjednu ističe se švedska kruna koja je zabilježila najvišu razinu prema euru u zadnjih tjedan dana a ojačala je i prema dolaru, nakon što je švedska središnja banka Riksbank podigla kamatne stope za četvrtinu postotnog boda na 2,25 posto, u skladu s očekivanjima, a signalizirala je i daljnji rast kamatnih stopa.