Dolar je blago ojačao prema euru, kojim se trgovalo po 1,2786 dolara. Na dobitku je bio oko 0,2 posto prema jenu, dosegnuvši 112,04 jena. U odnosu na ostale značajnije svjetske valute nije zabilježio značajnije korekcije, pri čemu se funta zadržala na oko 1,8724 dolara a franak na 1,2153 dolara.
Nakon prošloga tjedna zabilježene najniže razine u zadnjih godinu dana u odnosu na euro i funtu te osmomjesečne najniže razine prema japanskoj valuti, dolaru je podršku ovoga tjedna pružio povećani oprez ulagača u pogledu globalne rasprodaje na tržištima zemalja u razvoju, dionica i svjetskih roba.
"Teško je puno toga očitati u ovakvim promjenama, riječ je tek o zauzimanju pozicija i špekulativnim kretanjima", ukratko je kazao valutni strateg Adam Baines iz Citigroupa. "Novi podatak o inflaciji u SAD-u mogao bi biti važan, obzirom na usredotočenost tržišta u posljednje vrijeme na kamatne stope".
Pored očekivanja brojki o inflaciji, na ulagače na deviznim tržištima utjecala i činjenica da tržišta neće raditi zbog praznika u ponedjeljak u SAD-u i Velikoj Britaniji.
Tržišta su podijeljena oko toga hoće li američka središnja banka Fed podići kamatne stope po 17. put zaredom, na 5,25 posto u lipnju. Ta su opetovana povećanja kamatnih stopa pomogla prošlogodišnjem 15-postotnom jačanju dolara u odnosu na euro i jen.
Novo povećanje kamatnih stopa u SAD-u pomoglo bi dolaru zadržati prednost u pogledu prinosa u odnosu na euro i jen unatoč tomu što se Europska središnja banka (ECB) sprema požuriti s novim povećanjima kamatnih stopa, što se uskoro sprema učiniti i britanska središnja banka.