U izvješću te organizacije za ljudska prava stoji da je Kina dopremila više stotina vojnih kamiona sudanskoj i mianmarskoj vojsci te granate i puške nepalskim sigurnosnim snagama.
"Kina koristi frazu 'oprezno i odgovorno' kako bi opravdala izvoz oružja, ali prodaja oružja zemljama kao što su Sudan i Mianmar pokazuje da su njezini postupci sve samo ne to", izjavio je Colby Goodman iz AI-a.
Vojni službenik u uredu glasnogovornika kineskog Ministarstva vanjskih poslova, koji je želio ostati anoniman, u nedjelju je izjavio da će Ministarstvo razmotriti iznesene tvrdnje, ali da ih ne može komentirati.
U izvješću AI-a stoji da je UN-ova istraga u travnju 2005. pokazala da je Kina izvezla više od 200 vojnih kamiona Sudanu, gdje je porast nasilja od 2003., posebno u regiji Darfur, odnio više od 200 tisuća života, a više od dva milijuna ljudi bilo je primorano napustiti svoje domove.
Navodi se i da Kina redovito opskrbljuje vojsku Mianmara, države u jugoistočnoj Aziji koja se prije zvala Burma, unatoč tomu što je tamošnja vojna hunta "mučila, ubila i prognala stotine tisuća civila". U tu je državu, tvrde u AI-u, izvezla 400 vojnih kamiona.
Nepalskim je snagama sigurnosti, pak, početkom ove godine Kina prodala gotovo 25.000 kineskih pušaka i 18.000 granata, koje to oružje, kažu u Amnesty Internationalu, koriste u gušenju antimonarhističkh prosvjeda.
AI također upozorava da je u porastu izvoz kineskih pištolja u Australiju, Maleziju, Tajland i Južnoafričku Republiku, koji se uglavnom koriste za pljačke, silovanja i druge oblike kriminala.