Zapadne sile ne mogu se složiti s Kinom i Rusijom o tome kako zaustaviti iranski atomski program, a Zapad vjeruje da je tom programu cilj roizvodnja nuklearnog oružja.
"Razgovarali smo o Iranu i složili smo se da Iran ne bi smio biti sposoban proizvesti nuklearno oružje i ne bi smio širiti oružje masovnog uništavanja", rekla je Merkel novinarima za prvoga kancelarskog posjeta Kini.
"Složili smo se da Iranu ne treba dopustiti da stekne nuklearno oružje".
Peking se protivi oštrijim mjerama protiv Irana, sankcijama na primjer, koje bi prisilile službeni Teheran da prekine s nuklearnim programom i zato je postizanje konsenzusa o tom pitanju jedan od ciljeva posjeta njemačke kancelarke.
Njemački tjednik Der Spiegel prenio je u najnovijem broju riječi neimenovanoga njemačkog dužnosnika koji je rekao da bi neki u Berlinu željeli pat-poziciju s Iranom prekinuti tako da toj zemlji dopuste obogaćivanje urana, s čime se slaže in direktor Agencije Ujedinjenih naroda za nuklearnu energiju (IAEA) Mohamed ElBaradei.
"Neki Nijemci tako misle. Ali mi se nećemo posvaditi s EU3 i Amerikancima", rekao je jedan njemački dužnosnik za agenciju Reuters. Skupinu EU3 čine predstavnici triju moćnih zemalja EU-a, uz njemačkoga, u njoj su i predstavnici Velike Britanije i Francuske.
"Želimo očuvati jedinstvo, po mogućnosti uključiti i Rusiju i Kinu", rekao je taj dužnosnik koji je želio ostati anoniman.