Više od 250 stranaca bilo je oteto od 2003., kada je počela američko-britanska invazija na Irak i otad je najmanje 44 bilo ubijeno, 135 oslobođeno, troje je pobjeglo, šest spašeno a sudbina ostalih do danas je nepoznata.
U tekstu naslovljenom "Kako je 45 milijuna dolara tajno kupilo slobodu stranih talaca", list se poziva na dokumente sigurnosnih službi koje su igrale ključnu ulogu u pregovorima a koji otkrivaju da su tri zemlje isplatile otkupnine premda su javno to nijekale. Po osobi je isplaćivano između 2,5 milijuna i 10 milijuna dolara u zadnji 21 mjesec.
Među otmičarima koji su primali otkupnine je i skupina odgovorna za otmicu britanskog taoca Kennetha Bigleya, inženjera iz Liverpoola čiju su snimku odsijecanja glave u studenome 2004., zločinci postavili na internet, piše list i navodi da je ista skupina odgovorna za otmicu Margaret Hassan, humanitarne djelatnice udane za Iračanina.
Hassan je ubijena nakon što je britanski premijer Tony Blair jasno rekao za televiziju da vlada neće platiti otkupninu, premda su bogati dobročinitelji pripremali isplatu, piše Times.
List prenosi i da neke kriminalne skupine prodaju svoje taoce militantnim skupinama koje ne traže otkupninu, ali se koriste taocima u propagandne svrhe.
Citirajući izjave američkog dužnosnika Liama Foxa i predstavnika britanskih liberalnih demokrata Michaela Moorea da takvom praksom Zapad samo ohrabruje bande organiziranog kriminala, Times navodi da Britanija nije nikad platila za slobodu svojih građana unatoč pritisku poslodavaca.
Francuska je pak, po Timesu, isplatila 25 milijuna dolara, Italija 11 milijuna, a Njemačka osam, Britanija ništa.
I brojne druge vlade, među kojima turska, rumunjska, švedska, jordanska, platile su za slobodu svojih državljana a to su učinile i neke američke tvrtke koje obavljaju velike i unosne poslove u Iraku.
Oko 30 ljudi dnevno biva oteto u Bagdadu, a većinu otetih Iračana otmičari vraćaju kad obitelj plati otkupninu.