Bush je u Bijeloj kući razgovarao s 10 bivših američkih državnih tajnika i ministara obrane o Iraku i stanju na širem Bliskom istoku.
"Optimističan sam glede našeg uspjeha u Iraku", rekao je Bush na sastanku na kojem su bili i aktualna državna tajnica Condoleezza Rice i ministar obrane Donald Rumsfeld.
On je kazao kako je u tijeku proces formiranja vlade nacionalnog jedinstva, ističući kako polaže "velike nade" u tu vladu koja treba pokrenuti Irak naprijed.
Bush je istaknuo kako su ilegalne milicije u Iraku najveća prepreka za tu vladu da počne funkcionirati.
"Možda najveći izazov je milicija koja nastoji uzeti zakon u svoje ruke, a vlada će trebati istupiti i pobrinuti se za miliciju kako bi irački narod imao povjerenja u sigurnost vlastite zemlje", rekao je on.
Bush je kazao kako SAD može izgubiti u Iraku samo ako izgubi odlučnost i prestane stalno prilagođavati svoju taktiku stanju na terenu kako bi postigao svoje ciljeve.
Među sudionicima sastanka bila je i bivša državna tajnica Madeleine Albright u vladi predsjednika Billa Clintona koja je kritizirala Bushov napad na Irak.
Bush je kazao kako su Amerikanci imali neslaganja oko toga je li uopće trebalo ići u Irak, ali da je sada "temeljno pitanje kako postići naše ciljeve" u Iraku.
Ti ciljevi su, rekao je Bush, "demokracija koja će moći braniti samu sebe, održati se, zemlja koja je saveznik u borbi protiv terorizma i zemlja koja će poslužiti kao moćan primjer drugima koje žele biti slobodne" na širem Bliskom istoku.
Uspjeh u Iraku mogao bi snažno potaknuti sve nižu podršku američke javnosti predsjedniku Bushu koja tone sve dublje, ponajviše zahvaljujući nepopularnom iračkom ratu.
Dvije trećine Amerikanaca ne odobrava kako Bush vodi rat u Iraku, a 56 posto smatra da je bila pogreška uopće napasti tu zemlju, utvrdilo je prošlotjedno istraživanje javnoga mišljenja lista The New York Times i televizije CBS News.