Kina je posljednja u nizu zemalja koje Njemačka smatra osobito važnima, a Merkel je već posjetila Francusku, SAD, Rusiju i Veliku Britaniju te Bruxelles kao glavni grad EU. Posjet Kini će početi u ponedjeljak radnim doručkom i susretom s premijerom Wenom Jiabaom, a tijekom poslijepodneva primit će je predsjednik Kine Hu Jiantao.
Merkel će, kao što je to učinila i za posjeta Rusiji, u njemačkom veleposlanstvu u Pekingu primiti predstavnike civilnog društva, čija su imena zasad nepoznata.
Analitičari očekuju da će njemačka kancelarka tijekom posjeta od novog gospodarskog giganta zatražiti da preuzme veću odgovornost za stabilizaciju planeta, Irana i Afrike, a upoznat će se i s ključnom ulogom Kine u unutarnjim azijskim stvarima, kao što je kriza oko nuklearnog programa Sjeverne Koreje.
Bit će riječi i o kineskoj "socijalnoj realnosti" i potrebi poštovanja ljudskih prava u toj zemlji, a dobar dio posjeta bit će posvećen i gospodarstkim temama. S kancelarkom u Kinu putuje 40-ak predstavnika njemačkog gospodarstva, a najavljeno je da će tijekom posjeta dvije zemlje potpisati 20-ak gospodarskih sporazuma.