Autor je rekao kako u knjizi obrađuje povijesne okolnosti zločina što su ih počinile jugoslavenske komunističke postrojbe nad civilima i protukomunističkoj hrvatskoj vojsci 1945. na Bleiburškom polju i križnim putovima diljem bivše jugoslavenske države, te posljedice te tragedije za hrvatski narod.
Knjigu su objavili nakladnici Počasni bleiburški vod iz Zagreba, bečki Institutum Historicum Kroaticum, Croatian Herald iz Melbournea i zagrebačko Dokumentacijsko informacijsko središte. Predgovor je umirovljeni diplomat Janko Vranyczany Dobrinović, a pogovor američki povjesničar Mate Meštrović.
Povjesničar Mate Meštrović je rekao kako mu je svojedobno jedan od vodećih jugoslavenskih komunista Milovan Đilas potvrdio da je odluku o masovnim smaknućima hrvatske vojske i civila donio vrh jugoslavenske komunističke vojske na čelu s Josipom Brozom Titom.
"Veliku odgovornost za počinjene masovne zločine snose i Englezi koji su Hrvate izručili jugoslavenskim komunistima i na taj način prekršili Ženevske konvencije", rekao je.
"Kakva je to antifašistička vojska koja se osvećivala ubijajući desetine tisuća nedužnih i nenaoružanih ljudi", upitao je Fuček i dodao kako mu je na to pitanje Đilas rekao "da je hrvatska vojska morala umrijeti kako bi Jugoslavija mogla živjeti".
Država koja je nastala na tolikom zločinu i patnji na isti se način i raspala, ocijenio je urednik knjige Tomislav Vujina dodajući kako je Ranković izjavio da je smaknuto 686 tisuća narodnih neprijatelja.
Jurčević je na večerašnjem predstavljanju svoje knjige ustvrdio kako su se u Hrvatskoj komunisti preodjenuli i na taj način sačuvali moć.
"Hrvatska je danas najsnažnija neokoministička država u Europi", rekao je i dodao kako najljepši zagrebački trg nosi ime Josipa Broza Tita, koji je, kako je rekao, po nekim međunarodnim prosudbama jedan od deset najvećih ratnih zločinaca na svijetu.
Knjižica "Crna knjiga komunizma - Zločini jugoslavenskih komunista u Hrvatskoj 1945." (80 str.) podijeljena je, osim uvoda, na tri poglavlja: povijesne okolnosti zločina, bleiburška tragedija i Križni put 1945. te posljedice te tragedije za hrvatski narod.
Sveučilišni profesor Josip Jurčević (1951.) objavio više knjiga, među kojima i knjigu "Represivnost jugoslavenskog sustava u Hrvatskoj 1945."