Barel sirove nafte pojeftinio je na američkom tržištu 15 centi na 68,54 dolara. Na londonskom je tržištu barel pojeftinio 19 centi na 68,85 dolara.
Neki ulagači smatraju da je aktualan trend pada cijena tek zatišje pred buru, predviđajući da će cijene uskoro ponovno početi rasti.
"Definitivno smatram da su cijene aktualnim padom tek korigirane što se odavno trebalo dogoditi te da je riječ o kratkom predahu. Trend rasta mogao bi se nastaviti još mnogo godina", konstatirao je Mark Mathias iz londonske tvrtke Dawnay Day Quantum.
Cijene nafte rasle su zbog stvarnih i pretpostavljenih poremećaja u opskrbi iz Iraka, Nigerije i Irana, podsjetio je Olivier Jakob iz Petromatrixa, predviđajući da samo usporavanje potražnje može zaustaviti navedeni trend rasta.
"Inflatorni pritisak smanjuje raspoložive prihode potrošača i prvi puta u proteklih više mjeseci postupno poprima obrise opomene", dodao je Jakob.
Menadžeri u Japanu, trećem po veličini potrošaču u svijetu, ocijenili su da visoke cijene nafte već pritišću korporativne zarade pa tvrtke pokušavaju prebaciti troškove energenata na potrošače. Pritom je tjedno izvješće američke vlade stišalo strahovanja od nestašice goriva u SAD-u, pokazavši rast zaliha benzina za 1,3 milijuna barela.