Ministar je podsjetio da je antički kip pronašao belgijski turist Rene Woures 1996. u podmorju otočića Vele Orjule pokraj Lošinja. Kip je ležao na leđima i desnom boku na pjeskovitom morskom dnu na dubini od 46 metara.
Nalaz neprocjenjive vrijednosti prijavljen je 1998. Ministarstvu kulture, podsjetio je Biškupić, te je zbog sigurnosnih razloga odlučeno da ga se hitno izvadi i tako spriječi nedopuštene ronilačke aktivnosti na tom lokalitetu.
Kip je u Biškupićevoj nazočnosti izvađen iz mora koncem travnja 1999., a u tom velikom pothvatu sudjelovalo je 15-ak ronilaca Ministarstva kulture, zadarskog Arheološkoga muzeja, Specijalne policije MUP-a i profesionalaca.
Hrvatski restauratorski zavod u Zagrebu od početka je uključen u projekt izradbom pomagala za postupak vađenja, prijenosa i desalinizacije kipa, a potom i za sustavno provođenje konzervatorsko-restauratorskih radova do konačne prezentacije, rekao je Biškupić.
Na čelu restauratorske ekipe bio je majstor restaurator Antonio Šerbetić u suradnji s talijanskim kolegom restauratorom Giulianom Tardijem iz Firenze koji je izrazio zadovoljstvo što je mogao surađivati na tom važnom projektu.
Glavni konzervator Ministarstva kulture Miljenko Domijan istaknuo je veliku ulogu ministra Biškupića u spašavanju skulpture rekavši da je riječ o prvorazrednoj umjetnini-statui kakvih je toga ranga sedam u svijetu.
Pretpostavlja se da je kip iz podmorja Vela Orjula najvjerojatnije helenistička kopija iz 2., odnosno 1. stoljeća prije Krista, rečeno je.
Dodano je kako se također pretpostavlja na temelju dosadašnjih istraživanja da je kip bio teret rimskog broda.