FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Znanstvena tribina o starohrvatskoj Crkvi svetog Spasa na izvoru Cetine

KNIN, , 25. travnja 2006. (Hina) - U Kninu je večeras održanaznanstvena tribina "Crkva svetog Spasa - na izvoru hrvatskogidentiteta" na kojoj je zaključeno da je ta starohrvatska crkva iz 9.stoljeća, smještena na izvoru Cetine u blizini Knina, sakralni objektkoji je nedjeljivi dio hrvatskog nacionalnog identiteta i pripadahrvatskoj katoličkoj crkvi.
KNIN, , 25. travnja 2006. (Hina) - U Kninu je večeras održana znanstvena tribina "Crkva svetog Spasa - na izvoru hrvatskog identiteta" na kojoj je zaključeno da je ta starohrvatska crkva iz 9. stoljeća, smještena na izvoru Cetine u blizini Knina, sakralni objekt koji je nedjeljivi dio hrvatskog nacionalnog identiteta i pripada hrvatskoj katoličkoj crkvi.

Tribinu je u prostorima Kninskog muzeja organiziralo Hrvatsko kulturno vijeće (HKV), a na njoj su uz stručnjake sudjelovali predstavnici katoličke crkve i lokalne samouprave.

"Cilj je ovog skupa da se nastavi s rekonstrukcijom crkve, da se sveti Spas trajno i na najbolji način zaštiti, te da hrvatska država bdije nad tom građevinom", naglasio je na tribini Hrvoje Hitrec, predsjednik HKV-a.

Crkva svetog Spasa je jedan od najbolje sačuvanih spomenika srednjovjekovnoga graditeljstva, rečeno je na tribini. Crkva ima masivni zvonik, a uokolo se nalazi srednjovjekovno groblje sa 1162 istražena groba (10.-15. st.) s brojnim stećcima. Prema ostatku natpisa pronađenog na lokalitetu, tu crkvu sagradio je župan Gastika sin Nemire, rekao je na tribini Mate Zekan, muzejski savjetnik u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika iz Splita.

"Srednjovjekovna nekropola devastirana je pravoslavnim grobljem, pa je na lokalitetu ostalo tek oko 700 stećaka, no uspjeli smo zaustaviti iskapanje novih grobova, a Općina Civljane na čijem se prostoru nalazi sveti Spas je u svoj prostorni plan uvrstila novu lokaciju za groblje", rekao je Marko Menđušić, pročelnik Konzervatorkog odjela Ministarstva kulture u Šibeniku. Ministarstvo kulture ove je godine izdvojilo 50.000 kuna za uređenje okoliša i uklanjanje vegetacije na zidovima Crkve svetog Spasa, naglasio je.

"Neki pravoslavni srpski ekstremisti Crkvu svetog Spasa i u novije vrijeme žele prisvojiti, osporavajući pravo vlasništva te slobodan pristup vjernika crkvi", ustvrdio je fra Gabrijel Jurić, urednik zbornika "Kačić". Pozvao je državne institucije da zaštite to kulturno dobro.

Na tribini o Crkvi svetog Spasa u Kninu predloženo je da se organizira znanstveni skup o budućnosti tog sakralnog objekta.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙