Nakon susreta u Bijeloj kući s državnom tajnicom Condoleezzom Rice i ministrom obrane Donaldom Rumsfeldom, koji su ga izvijestili o njihovu iznenadnom posjetu Iraku prošlog tjedna, predsjednik Bush je rekao kako su novi irački premijer i drugi čelnici "odlučniji no ikad uspjeti".
"Mislimo da je ovo prekretnica za iračke građane i novo poglavlje u našem partnerstvu", rekao je Bush.
On je međutim ukazao kako dva ministra nisu stanje u Iraku ocijenili u cijelosti pozitivno priznajući kako će "još biti teških dana u Iraku".
"To je vlada koja shvaća kako da pred sobom ima teške izazove", rekao je Bush novinarima s Rumsfeldom i Rice pokraj sebe.
Bush je pohvalio novog premijera Nuri al-Malikija od kojeg se očekuje da formira vladu nacionalnog jedinstva kako bi suzbio sektaško nasilje između Šiita i Sunita.
"Ova nova vlada će predstavljati novi početak za irački narod", rekao je on.
Bushove riječi bile su mnogo opreznije nego prije točno tri godine kada je na nosaču zrakoplova USS Lincoln ispod transparenta na kojem je pisalo "Misija obavljena" proglasio završetak većih vojnih operacija i oslobođenje Iraka. U nasilju i sukobima u Iraku od tada je poginulo tisuće Iračana i više od 2.600 američkih vojnika.
U međuvremenu američki senator Joseph Biden, vodeći predstavnik oporbene demokratske stranke u senatskom vanjskopolitičkom odboru, pozvao je na prekid s politikom Bushove administracije u Iraku i preporučio podjelu Iraka na tri regije koje bi vodile tri glavne etničke i religijske skupine.
On je kazao Vijeću za svjetske poslove u Philadelphiji kako SAD treba podržati uspostavu "tri uvelike autonomne regije" za Kurde, Sunite i Šiite "s održivom, ali ograničenom središnjom vladom u Bagdadu" odgovornom za kontrolu granica, vanjskih poslova i prihoda od nafte.
Biden je rekao kako bi ova decentralizacija trebala biti praćena smanjivanjem američkih vojnih snaga u Iraku do 2008. sa sadašnjih oko 130.000 na oko 20.000 koje bi se trebale boriti protiv stranih terorista.
Bijela kuća je odmah odbacila prijedlog. Bushova administracija podržava "savezni, demokratski, pluralistički i ujedinjeni" Irak rekao je glasnogovornik Bijele kuće Scott McClellan.