Prvi korak u tom smjeru bit će izrada važnog političkog dokumenta koji će utvrditi stratešku viziju odnosa Ankare i Washingtona. Time bi se, prema Hurriyetu, odredili i odnosi dvije zemlje glede vojne suradnje kada je u pitanju iranska "nuklearna kriza".
"Dokument budućnosti", kako ga naziva Hurriyet, zacrtan je još tijekom prošlotjednih razgovora koje je u turskoj metropoli vodila američka državna tajnica Condoleezza Rice.
Bio bi to prvi takav sporazum u razdoblju poslije Hladnoga rata kojim bi se utvrdile glavne direktive i mehanizmi konzultiranja o pitanjima od zajedničkog interesa između inače dva bliska NATO saveznika.
Novi tursko-američki dokument će, kako se saznaje, odrediti i zajedička stajališta oko suradnje vezane za pitanja poput borbe protiv globalnog terorizma, trgovine narkoticima, organiziranog kriminala, te nužnosti demokratiziranja Bliskog istoka i drugim otvorenim problemima i izazovima.
No, kako smatra Hurriyet, novi dokument strateške vizije odnosa Turske i SAD-a mogao bi se spotaknuti o narastajući problem iranskog nuklearnog programa, ali i turbulentni sjeverni Irak gdje se uočava sve zamjetnija nazočnost separatističkih militanata zabranjene marksističke Kurdske radničke stranke (PKK).
Amerikanci su odlukom da prodaju Turskoj usavršene lovce F-16s, najsofisticiranije sustave i opremu za osmatranje, te 50 tzv. "pametnih bombi", praktički poduzeli prvi iskorak i time pokazali kako im je iznimno stalo do održavanja strateškog savezništva s Ankarom.