Premda se prema tom izvještaju, zbog nove metodologije, novi podaci ne mogu uspoređivati s lanjskim podatkom od 3.129 terorističkih napada, moguće je da se pojača kritika predsjednika Georgea Busha jer njegova administracija tvrdi da pobjeđuje u ratu protiv terorizma.
U godišnjem Izvješću o terorizmu u svijetu State Department kaže da iako Irak trenutačno nije sklonište za teroriste, militantne skupine poput iračke al-Qaide Abua Musaba al Zarqawija tu zemlju smatraju potencijalnim skloništem i žele da ona to postane.
"Irak je ključna bojišnica protiv terorizma", rekao je novinarima posebni koordinator za protuterorizam u State Departmentu Henry Crumpton.
U svom godišnjem Izvješću o terorizmu u zemljama svijeta State Department je naveo kako je većoj razini terorizma pridonijelo veliko povećanje nasilja prema civilima u Iraku. Oko 3.500 prošlogodinjih terorističkih napada dogodio se u Iraku i u njima je poginulo oko 8.300 ljudi.
Izvješće zapaža kako je, ako se izuzme Irak, broj žrtava terorističkih napada u ostatku svijeta opao na oko 1.500 u 2005. s oko 3.000 u 2004.
State Department je izvijestio kako je ostvaren znatan napredak u borbi protiv al Qaide koja je u prošloj godini izgubila dio kontrole nad terorističkom mrežom zbog smrti ili uhićenja svojih čelnih operativaca, ali da je ta teroristička skupina i dalje najveća prijetnja Sjedinjenim Državama i njezinim saveznicima.
Crumpton je rekao kako je al Qaidino vodstvo pod snažnim pritiskom te kako sada ima "manje strateške snage" i manje je sposobno napasti Sjedinjene Države. No, upozorio je, teroristi se prilagođavaju novom stanju i šire se skupine su nadahnute al Qaidom, premda bez njezina izravna vodstva.
"Imate niz labavo povezanih mreža koje su manje i raspršenije i koje nam je teže otkriti i napasti", rekao je Crumpton.
Crumpton je izrazio uvjerenje kako je svijet bio "sigurniji" od terorizma 2005. nego godinu prije unatoč povećanju broja terorističkih napada i žrtava.
"Ostvaren je napredak u multilateralnim naporima, u nekim regionalnim naporima i bilateralno", rekao je on, ali nije mogao kvantificirati tu povećanu sigurnost.
Iran, Sudan, Libija, Kuba, Sirija i Sjeverna Koreja i dalje su na popisu država koje SAD smatra pokroviteljima terorizma, unatoč činjenici da Sudan i Libija sve bolje surađuju u borbi protiv terorizma, kaže se u izvješću koje izdvaja Iran kao najaktivnijeg državnog pokrovitelja terorizma koji je, tvrdi se u izvješću, izravno podupirao teroristička djela.