Tihić je u Washingtonu s američkim potpredsjednikom Dickom Cheneyom i državnom tajnicom Condoleezzom Rice razgovarao o tome kako provesti ustavne reforme u BiH koje bi trebale osigurati jačanje središnje vlasti i bolje funkcioniranje države.
On je rekao novinarima da je od američkih dužnosnika dobio potporu za nastavak ustavnih reformi u BiH.
"Sjedinjene Države ostaju s Bosnom i Hercegovinom, ostaju s nama u ustavnom procesu i daju podršku", rekao je Tihić nakon razgovora s Rice u State Departmentu.
Kazao je kako je s Rice razgovarao tome što konkretno treba učiniti "kako bi ipak ovi amandmani bili usvojeni".
Zastupnički dom Parlamenta BiH krajem travnja je odbacio prijedlog ustavnih amandmana ne uspijevši osigurati potrebnu dvotrećinsku većinu za njihovo usvajanje.
Tihić je rekao kako će se narednih dana voditi akcija kako bi se stvorile pretpostavke za usvajanje ustavnih reformi, a kako je najvažnije za to osigurati većinu u parlamentu.
Tihić nije želio ulaziti u pojedinosti onoga što će biti poduzeto, ali je rekao kako se većina u Parlamentu BiH namjerava osigurati "lobiranjem i objašnjavanjem", kako se to čini i u američkom Kongresu.
Sjedinjene Države, koje su vršile snažan pritisak na političare u BiH da usvoje ustavne reforme, za njihov neuspjeh ponajviše krive bošnjačku Stranku za BiH i hrvatsku stranku HDZ 1990 čiji su zastupnici glasovali protiv.
Katolička crkva u BiH također se protivila ustavnim reformama smatrajući kako će ostavljajući podjelu na dva entiteta, Republiku Srpsku i Federaciju BiH, učvrstiti neravnopravnost Hrvata i voditi njihovu nestajanju.
Tihić je rekao kako su Amerikanci razočarani neusvajanjem ustavnih reformi jer smatraju "da su radili dobru stvar".
"Ja sam pokušao da naše prijatelje, sugovornike s kojima sam razgovarao uvjerim da velika većina građana BiH želi amandmane jer oni znače dobro, znače napredak, da je neusvajanje odnosno neosiguravanje potrebne većine posljedica nekih naših unutarnjih, stranačkih, osobnih odnosa i animoziteta, a ne stvarnog promišljanja građana BiH", rekao je Tihić.
Tihić je s Cheneyom razgovarao i o podršci BiH za ulazak u Partnerstvo za mir NATO-a i sam NATO za što je temeljni uvjet uhićenje optuženih za ratne zločine, posebice Radovana Karadžića.
On je kazao novinarima kako je američkim sugovornicima rekao da "institucije BiH i institucije Republike Srpske" rade na uhićenju Karadžića te kako očekuje da uz pomoć službi sigurnosti susjednih zemalja Karadžić bude uhićen.
Tihić je, aludirajući na Republiku Srpsku, rekao kako se nada da se ovoga puta ne radi o deklarativnom zalaganju "nego da će iz toga zalaganja i opredjeljenja doći konkretni rezultat, a to je uhićenje Radovana Karadžića".
Ocijenio je kako se u BiH mijenja odnos prema ratnim zločincima i "da oni više nisu ni kod naroda ni kod građana nacionalni heroji nego jednostavno ratni zločinci i kriminalci".