Smith, dopredsjednik moćnog Odbora za međunarodne odnose Zastupničkog doma Kongresa i predsjednik njegova Pododbora za ljudska prava, sastao se u četvrtak s nadbiskupom Vrhbosanskim, kardinalom Vinkom Puljićem koji mu je govorio o položaju Hrvata katolika u BiH.
"U Bosni i Hercegovini je došlo do diskriminacije katolika, ja sam katolik i smatram da je to uvredljivo nakon što smo tako mnogo učinili na obnovi i stvaranju uvjeta da se ljudi vrate kućama", rekao je Smith za Glas Amerike nakon susreta s Puljićem.
"Katolici ne dobivaju potrebnu pomoć, izloženi su diskriminaciji, a, nakon susreta s kardinalom Puljićem, ovo pitanje postaje prioritetno za Kongres, kada govorimo o BiH", rekao je Smith.
Kardinal Puljić je u posjetu Washingtonu gdje američkim političarima i dužnosnicima govori o, kako ocjenjuje, teškom stanju katolika Hrvata u BiH čiji je broj s prijeratnih 820.000 spao na sadašnjih, prema crkvenim podacima, samo 460.000.
Puljić nastoji objasniti američkim dužnosnicima zašto je Katolička crkva protiv nedavno propalih ustavnih promjena u BiH iz kojih stoje Sjedinjene Države. Katolički biskupi drže da će ovakve promjene bez ukidanja entiteta u BiH "zacementirati" neravnopravnost Hrvata i dovesti do njihovog daljnjeg brojčanog smanjivanja.
Puljić se sastao i s Rosemary DiCarlo, zamjenicom pomoćnika američke državne tajnice za europska i eurazijska pitanja, koja mu je prenijela "duboku razočaranost" Washingtona zbog toga što parlament BiH nije uspio usvojiti ustavne amandmane.
Ona je navela kako je kardinalu Puljiću rekla da su reforme Ustava neophodne za približavanje BiH Europskoj uniji i NATO-u te da Washington želi da članstvo u te dvije integracije podrže sve nacije u BiH uključujući i Hrvati. "Zbog toga sam ga pozvala da bude otvoren te da i on podrži ove promjene", rekla je DiCarlo.
Kongresnik Smith je o Ustavu BiH rekao kako ga je potrebno reformirati na dobrobit svih građana jer bi u suprotnom ostao na snazi Daytonski ustav što ne bi bilo dobro "i za katolike i za ostale".