Navela je kako od Ministarstva poljoprivrede očekuje da pronađe način kako zaustaviti uvoz nekvalitetnog mlijeka iz BiH te kako što uspješnije organizirati otkup domaćeg mlijeka od malih proizvođača.
"Ovo što se sada dogodilo (neotkup) potpuni je apsurd jer će ukupna bilanca u konačnici pokazati da na tržištu postoji manjak mlijeka, a što su", podsjetila je Petir, istaknuli i predstavnici Ministarstva i mljekarska poduzeća.
Podsjetila je da je 26. travnja ministru poljoprivrede Petru Čobankoviću uputila pismo i zatražila da hitno riješi problem otkupa mlijeka. Tada, navela je, još nije bio otkazan otkup već su samo postojale indicije da bi do toga moglo doći.
Navela je da je na području Sisačko-moslavačke županije 3.221 prozvođač mlijeka koji godišnje proizvedu 37 milijuna litara mlijeka.
Intervencijom Ministarstva poljoprivrede i Sisačko-moslavačke županije "Lura" će od sutra preuzeti otkup koji je otkazao KIM, a i Vindija bi, po najavama trebala ponovo vratiti neka ukinuta sabirna mjesta.
To je važno zbog malih proizvođača koji bi, ako se neka sabirna mjesta ukinu, mlijeko morali voziti do drugoga udaljenog 4 do 7 kilometara, a što, ustvrdila je Petir, nije dobro ni zbog higijenskih ni zbog ekonomskih razloga.