FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: Uspješna suradnja hrvatske Vlade i ICMP na pronalaženju nestalih u ratu

SARAJEVO, 10. svibnja (Hina) - Uspješnom suradnjom između VladeHrvatske i Međunarodnog povjerenstva za nestale osobe (ICMP) ubrzan jeproces traganja za osobama nestalim tijekom ratnih sukoba u Hrvatskoj,ocijenili su u srijedu u Sarajevu pomoćnik ministrice obitelji,branitelja i međugeneracijske solidarnosti Ivan Grujić i voditeljicaICMP-ja Kathryne Bomberger.
SARAJEVO, 10. svibnja (Hina) - Uspješnom suradnjom između Vlade Hrvatske i Međunarodnog povjerenstva za nestale osobe (ICMP) ubrzan je proces traganja za osobama nestalim tijekom ratnih sukoba u Hrvatskoj, ocijenili su u srijedu u Sarajevu pomoćnik ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Ivan Grujić i voditeljica ICMP-ja Kathryne Bomberger.

Oni su objavili kako je na temelju sporazuma o suradnji između ICMP-ja i Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, potpisanog u studenom 2004. godine, do danas dobiveno 85 podudaranja uzoraka DNA dobivenih od članova obitelji nestalih, odnosno iz tijela pronađenih u masovnim ili pojedinačnim grobnicama.

Usporedba DNA uzoraka dobivenih iz krvi živih srodnika i ekshumiranih tijela najpouzdaniji je do sada otkriveni način identifikacije.

Voditeljica ICMP-ja istaknula je kako je na temelju rezultata podudaranja DNA pouzdano utvrđen identitet nekoliko desetaka osoba koje su u Hrvatskoj vođene kao nestale.

Ivan Grujić je istaknuo kako se Hrvatska na novi oblik suradnje s ICMP-jem odlučila jer se znalo da je dio njenih nestalih državljana nastradao izvan granica naše zemlje.

"Znamo da je najmanje njih 65 nestalo u BiH", kazao je Grujić pojasnivši kako je pretežito riječ o osobama s područja zapadne Slavonije i Banovine, nasilno odvedenima u BiH.

U cijelom projektu sudjeluju i vlasti Srbije i Crne Gore jer je to najbolji način da se na temelju razmjene svih raspoloživih podataka što prije otkrije sudbina svih nestalih, istaknuli su Grujić i Bomberger.

Razmjena podataka o nestalim započela je svibnju 2005. godine, a prikupljeni su i podaci o 5102 živa srodnika onih za kojima se traga.

Svi razmijenjeni podaci šifrirani su i tako potpuno zaštićeni, kazao je Grujić

Projekt suradnje u pronalaženju nestalih između hrvatske vlade i ICMP-ja vođen je u dvije faze.

U prvoj su utvrđena 52 podudaranja DNA uzoraka, koja su rezultirala pozitivnim identifikacijom 46 nestalih, čija su tijela uspjela preuzeti članovi njihovih obitelji.

U drugoj fazi utvrđena su 33 podudaranja, a svemu je prethodilo uzimanje uzoraka krvi od 756 živih srodnika.

"Ova suradnja jasno svjedoči o spremnosti Hrvatske da dodatno pojača intenzitet potrage za nestalima", kazao je Grujić.

U ovom trenutku pri Upravi za zatočene i nestale Hrvatske otvoren je postupak traženja 1139 osoba nestalih 1991. i 1992. godine.

Taj podatak odnosi se uglavnom na građane hrvatske nacionalnosti, no traga se i za 917 osoba, pretežito Srba, nestalih tijekom 1995.

U naporima za pronalaženje nestalih, hrvatske su vlasti do danas ekshumirale 142 masovne i više od 1800 pojedinačnih grobnica u kojima je pronađeno 4070 tijela.

Do danas su pozitivno identificirani posmrtni ostaci 3314 osoba što je 81,4 posto od ukupnog broja ekhumacija.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙