List navodi kako Služba zajedničkih poslova vlade Federacije BiH zna za dozvolu za obnovu zapuštenog objekta poduzeća "Splendid turizam" u neposrednoj blizini "Visa" što ju je izdala Služba prostornog uređenja Dubrovačko-neretvanske županije.
Prije početka radova, investitori odnosno vlasnici o tome moraju izvjestiti susjede odnosno vlasnike okolnih objekata a u građevinskoj dozvoli izdanoj "Splendid turizmu", FBiH odnosno njena Služba zajedničkih poslova, tretirane su kao strana kojoj se takav dokument mora dostaviti.
Takav se dokument u Sarajevu smatra tzv. aktivnom legitimacijom odnosno dokazom da ovlaštena tijela vlasti u Hrvatskoj smatraju kako je država BiH nedvojbeno vlasnik hotela "Vis" smještenog na atraktivnoj lokaciji u uvali Lapad.
U Službi za zajedničke poslove vlade Federacije BiH sada smatraju kako je potrebno samo da se državne vlasti BiH napokon i službeno obrate vlastima Dubrovačko-neretvanske županije sa zahtjevom za povrat hotela.
Povrat tog objekta u vlasništvo BiH za tu zemlju ima posebno značenje i zbog činjenice da je i čuvena vila "Aurora" u Trstenom kod Dubrovnika u popisu katastarskih čestica dubrovačkog Ureda za katastar upisana kao nekretnina koja pripada "Visu".
BiH je zasad uspjela vratiti tek jedan od objekata na području Dubrovačko-neretvanske županije nad kojim polaže vlasničko pravo, a riječ je o rezidencijalnom objektu u Trpnju na Pelješcu veličine 720 četvornih metara.
Taj je objekt međutim ostao zapušten a u Službi za zajedničke poslove vlade Federacije BiH strahuju kako bi to mogao biti povod lokalnim vlastima na Pelješcu da zatraže eksproprijaciju bivše rezidencije i iskoriste je za turističke svrhe.
Stoga će uslijediti prijedlog federalnoj vladi da objekt sanira već ove godine i dovede ga u funkcionalno stanje.