Isti izvori su rekli kako se u izvješću napominje da je Iran učinio malo toga tijekom roka od 30 dana koji mu je bio odobren kako bi odgovorio na pitanja oko toga da li je njegova nuklearna aktivnost usmjerena isključivo u civilne svrhe. Njegova suradnja s inspektorima IAEA-e koji su to trebali utvrditi nije bila potpuna, zbog čega u agenciji i dalje postoje dvojbe oko stvarnog cilja nuklearnih aktivnosti, kaže se.
Izvješće će IAEA uputiti Vijeću sigurnosti koje bi u konačnici moglo proglasiti sankcije Iranu, koji je rekao da neće mijenjati odluku o obogaćivanju urana i da je spreman zbog toga istrpiti sve posljedice, od gospodarskih sankcija do vojnog napada.
U izvješću se ističe i to da su testovi IAEA-e potvrdili tvrdnje Irana da je kaskadom od 164 centrifuge uran obogatio samo na nisku razinu (3,6 posto) potrebnu za nuklearno gorivo. Za izradu nuklearnih bombi uran je potrebno pročistiti na mnogo višu razinu.
Nekoliko sati prije nego što su objavljene pojedinosti iz izvješća, iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad rekao je kako će njegova zemlja ignorirati svaku rezoluciju UN koja bi pokušala spriječiti njegove nuklearne aktivnosti.
"Oni koji žele spriječiti Irance u ostvarivanju njihovog prava neka znaju da nas baš briga za takve rezolucije", izjavio je Ahmadinedžad na skupu potpore u sjeverozapadnom Iranu.