FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Iransko pitanje ispit jedinstva međunarodne zajednice

ZAGREB, 19. travnja 2006. (Hina) - Iranski nuklearni program ostajerazlogom zabrinutosti međunarodne zajednice no pet stalnih članicaVijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i Njemačka nisu jedinstvene okouvođenja sankcija protiv Irana, za što se zauzimaju SjedinjeneDržave.
ZAGREB, 19. travnja 2006. (Hina) - Iranski nuklearni program ostaje razlogom zabrinutosti međunarodne zajednice no pet stalnih članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i Njemačka nisu jedinstvene oko uvođenja sankcija protiv Irana, za što se zauzimaju Sjedinjene Države.

Rusija, koja je u utorak navečer bila domaćin sastanka predstavnika petorice VS UN-a i Njemačke, objavila je u srijedu da nikakav konačni dokument nije donesen i da se čeka izvješće Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) o Iranu krajem mjeseca.

"Suglasili smo se da Iran mora poduzeti hitne i konstruktivne korake u odgovoru na odluke odbora IAEA-e", rekao je ruski šef diplomacije Sergej Lavrov.

Vijeće sigurnosti UN-a zatražilo je da ga IAEA do 28. travnja izvijesti ispunjava li Iran zahtjeve o obustavi obogaćivanja urana te da dostavi odgovore na pitanja o svome nuklearnom programu.

"Pričekajmo 28. travnja", suglasio se i francuski kolega Philippe Douste-Blazy u izjavi za francuski radio RMC.

Prema agenciji Reuters SAD, Britanija i Francuska žele da Vijeće prihvati ciljane sankcije protiv Irana, čemu se protive Rusija i Kina, druge dvije stalne članice Vijeća s pravom veta na odluke, tvrdeći da sankcije ne bi pomogle.

Američki državni podtajnik Nicolas Burns u utorak kasno navečer je priznao da nije postignut dogovor o sankcijama, a njegov predsjednik George W. Bush ranije je rekao da SAD zagovara diplomaciju no da su sve opcije otvorene, što dakle ne isključuje vojnu.

Razmimoilaženja je u srijedu nastojao minorizirati britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw kazavši u intervjuu za BBC da Iran ne može podijeliti međunarodnu zajednicu.

U svakoj etapi Iranci su računali da mogu podijeliti međunarodnu zajednicu, ali "u svakoj etapi, po cijenu velikih napora, jedinstvo međunarodne zajednice bilo je samo veće", ustvrdio je Straw.

Na izravno pitanje o američkom izdvojenom mišljenju, Straw je odgovorio da se ne može govoriti o neslaganju jer "praktički i Amerikanci i Europljani, Rusija i Kina čine najbolje što mogu da pronađu diplomatsko rješenje" u krizi s Iranom.

Francuski predsjednik Jacques Chirac je u intervjuu za egipatski list al-Ahram u srijedu kazao da su neprihvatljivi izgledi da Iran posjeduje nuklearnu vojnu moć i da su Iranu još otvorena vrata za razgovore sve dok se drži zahtjeva IAEA-e.

"Više nego ikada izbor je u rukama iranskog vodstva. Oni moraju shvatiti da su međunarodnoj zajednici izgledi da Iran stekne vojnu nuklearnu moć neprihvatljivi", rekao je Chirac.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙