"U slučaju vojne akcije protiv Irana, od Teherana se ne može očekivati da djeluje transparentno (glede svog nuklearnog programa)", rekao je Ali Larijani na konferenciji o nuklearnim pitanjima u Teheranu.
Larijani je također rekao da će Iran suspendirati svoje odnose s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) ako mu budu nametnute sankcije koje zagovara SAD.
Iako je Iran objavio da neće koristiti naftu kao oružje u svom političkom sučeljavanju s SAD-om i međunarodnom zajednicom općenito, čini se da je vlada u Teheranu spremna koristiti i taj adut.
"Ako Iran bude podvrgnut radikalnim mjerama zbog svog nuklearnog programa, to će imati ozbiljne posljedice po pitanju nafte", poručio je Larijani.
Glede prijepora u međunarodnoj zajednici oko iranskog nuklearnog programa, Kina, jedna od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti, pozvala je međunarodnu zajednicu neka ne odustane od pregovora kojima bi se riješila kriza oko iranskih nuklearnih ambicija.
"Mislimo da je još uvijek moguće spor riješiti diplomatskim putem i pozivamo sve strane da pokažu određenu fleksibilnost i osjetljivost", kazao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Qin Gang.
Rusija dijeli stajalište Kine, što je potvrdio ruski ministar obrane Sergej Ivanov, ustvrdivši da je taj problem moguće riješiti jedino diplomatskim i političkim potezima.
"Stajalište Rusije i Kine je identično. Ne vidimo alternative pregovaračkom procesu", kazao je Ivanov
Francuska je ustrajna na stajalištu da se problem mora riješavati kroz Povelju UN-a.
Ministar vanjskih poslova Philippe Douste-Blazy je za TV France - 2 izjavio da vojna akcija protiv Irana "apsolutno nije dio naše agende".
"Francuska je, više nego ikada, privržena Povelji Ujedinjenih naroda. Mislimo da bi se takve odluke morale donositi zajednički, multilateralno", bio je jasan Douste-Blazy.
Vijeće sigurnosti UN-a zatražilo je od IAEA-e da u petak podnese izvješće ispunjava li Teheran postavljene zahtjeve u svezi s prestankom obogaćivanja urana
i odgovara li na pitanje agencije o svom nuklearnom radu.
IAEA je priopćila da ne može potvrditi iranske tvrdnje da je njihov nuklearni program isključivo civilne prirode ali da za sada nema dokaza da se radi o vojnom programu.