FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21 sat

ZAGREB, 25. travnja 2006. (Hina) - Pregled važnijih vijesti
ZAGREB, 25. travnja 2006. (Hina) - Pregled važnijih vijesti

BRUXELLES - Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer izjavio je u utorak u Bruxellesu da na sljedećem summitu Saveza u studenom u Rigi neće biti poziva za članstvo zemljama aspiranticama, ali je naglasio da bi one lako mogle dobiti signal o proširenju. "U Rigi se neće razgovarati o proširenju NATO-a, za to je prerano. Ipak, zemlje aspirantice očekuju određene signale. Hoće li ih biti? Da. Kakvih? Zasad nije jasno kakvih, o tome će se razgovarati", rekao je Scheffer na konferenciji za novinare. Scheffer je održao konferenciju za novinare uoči ministarskog sastanka NATO-a u četvrtak u Sofiji, na kojem će se razgovarati o tome kakva vrsta signala može biti upućena zemljama aspiranticama, među kojima je i Hrvatska.

BRUXELLES - Povjerenik Europske komisije Franco Frattini izrazio je u utorak u Bruxellesu uvjerenost da će Hrvatska ispuniti kopenhaške kriterije, koji se odnose na vladavinu prava, te spremnost Komisije da joj u tome pomogne. "Očekujem veliki napredak u reformi pravosudnog sustava, za što će trebati vremena. Uvjeren sam da će Hrvatska ispuniti zahtjeve sadržane u kopenhaškim kriterijima i mi ćemo joj pomoći da to napravi", izjavio je Frattini, povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost, nakon završetka dvodnevnog međuparlamentarnog kolokvija na kojem je sudjelovalo i četvero zastupnika Hrvatskog sabora. Tema je bila "vladavina prava i neovisno pravosuđe kao uvjet za pristup EU-u - europska perspektiva".

ZAGREB/DUBLIN - Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić razgovarao je u utorak u Dublinu sa svojim irskim kolegom Michaelom Martinom o primjeni znanja i iskustava koji su toj, ne tako davno siromašnoj agrarnoj zemlji, omogućili da ostvari svoje gospodarsko čudo, izjavio je glasnogovornik ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Domagoj Vričko. "Ministar Martin je otvoreno naglasio da su njegovo ministarstvo i sve pripadajuće agencije na raspolaganju hrvatskom ministarstvu za svaku moguću pomoć i sugestije", kazao je Vričko. Vukelić je sa svojim domaćinom dogovorio posjet irskih gospodarstvenika do kraja godine Zagrebu, a izgledno je da će irsko izaslanstvo predvoditi upravo ministar Martin. Na tom bi se susretu, dodao je Vričko, trebali dogovoriti konkretni oblici suradnje, za što su najviše zaintersirane irske računalne i softverske tvrtke.

BEČ - Potpredsjednik hrvatske Vlade Damir Polančec ustvrdio je, govoreći u utorak u Beču na okruglom stolu o greenfield investicijama u Hrvatskoj, kako Hrvatska ne može biti zadovoljna razinom tih investicija pozvavši istodobno potencijalne investitore da izaberu našu zemlju kao centar za svoje investicije u zemljama regije. Posebice nije bilo greenfield investicija u proizvodne pogone okrenute izvoznim programima i ne možemo tom razinom biti zadovoljni", rekao je Polančec na okruglom stolu održanom nakon godišnje skupštine Hrvatsko-austrijske trgovinske komore u Beču, koji je okupio oko 130 predstavnika austrijskih i hrvatskih gospodarskih i financijskih institucija.

SARAJEVO - Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine započeo je u utorak raspravu o ustavnim amandmanima. Predsjedatelj Predsjedništva BiH Sulejman Tihić je, obrazlažući prijedlog amandmana, istaknuo kako se njima uspostavlja učinkovitija i jeftinija država koja će biti brže u stanju odgovoriti izazovima priključenja euroatlantskim integracijama. Podsjetio je kako je predviđena uspostava institucije predsjednika BiH, jačanje uloge Vijeća ministara, proširenje ovlasti i uloge Parlamenta, te institucionalna zaštita ljudskih prava i sloboda. "Uvjeren sam da su ova rješenja dobra i za Srbe i za Bošnjake i za Hrvate", kazao je Tihić, dodajući kako bi zadržavanje izvornih rješenja iz Daytona samo doprinijelo radikalizaciji raspoloženja u zemlji i destabilizaciji države. Tihić je rekao kako postoje čvrsta uvjeravanja međunarodne zajednice da će nakon izbora u listopadu slijediti druga faza ustavnih reformi.

DEN HAAG - Nekadašnji veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj Peter Galbraith u utorak je u nastavku suđenja Milanu Martiću pred Haškim sudom svjedočio kako je Martić odbijanjem mirovnih pregovora i plana Z 4 u proljeće 1995., uz povezana ratna događanja u BiH, pružio opravdanje Hrvatskoj da vojnom akcijom oslobodi svoja okupirana područja. Galbraith, koji je bio veleposlanik SAD-a u Zagrebu od 1993. do 1998., kazao je kako su "Srbi igrali igre", te da Martić, tada predsjednik tzv. RSK, ''nije podržavao taj proces ni plan Z 4'', koji je predviđao široku autonomiju za Krajinu uz reintegraciju zapadne i istočne Slavonije, već je htio da RSK postane dio Srbije ili samostalna država.

DEN HAAG - Raspravno vijeće Haškog suda (ICTY) pred kojim će se voditi proces šestorici Hrvata iz BiH, u utorak je odlučilo izvođenje dokaza optužbe ograničiti na rok od godinu dana, a svim braniteljima zajedno dati na raspolaganje isto vrijeme za dokazni postupak obrane. Michael Karnavas, branitelj prvooptuženog Jadranka Prlića, izrazio je razočaranost odlukom, procijenivši da će se obrana suočiti s velikim teškoćama u njezinoj provedbi. Današnja sjednica protekla je u oštrom sučeljavanju branitelja i Del Ponte, pri čemu su oni kritizirali optužnicu i tražili znatne izmjene, a tužiteljica inzistirala da optužnica ostaje kakva je, pozivajući se na mandat Vijeća sigurnosti UN-a. Jadranko Prlić, Valentin Čorić, Bruno Stojić, Berislav Pušić, Milivoj Petković i Praljak optuženi su za etničko čišćenje Bošnjaka na teritoriju Herceg Bosne 1993/94.

ZAGREB/DEN HAAG - Haško suđenje "vukovarskoj trojci" bivših oficira JNA Mili Mrkšiću, Miroslavu Radiću i Veselinu Šljivančaninu, optuženima za pokolj na Ovčari u studenom 1991., nastavljeno je u utorak svjedočenjem zaštićenog svjedoka optužbe P-014 na zatvorenoj sjednici. Izvođenje dokaza optužbe na suđenju ''vukovarskoj trojci'' ušlo je u završnu fazu i, prema najavama predmetnog tužitelja Marksa Moorea, trebalo bi biti završeno do kraja travnja. Nakon toga obrana bi trebala izvesti svoje svjedoke.

BRUXELLES - Njemačka, Turska i Bosna i Hercegovina pomagale su Sjedinjenim Državama u predaji i transportu osumnjičenika za terorizam u logor Guantanamo, rekao je u utorak zastupnicima u Europskom parlamentu odvjetnik iz SAD-a. "Njemačka i BiH su bile suučesnici, a Turska ključna točka u transportu", rekao je američki odvjetnik Stephen Oleskey pred odborom Europskog parlamenta koji istražuje navodne aktivnosti CIA-e u Europi. Oleskey, koji zastupa šest bosanskohercegovačkih državljana zatočenih u Guantanamu od siječnja 2002. godine, ustvrdio je da njemačka vojska prikrila informacije te da njegovi klijenti nemaju veze s terorizmom. Oleskey je rekao da su njegovi klijenti privedeni u listopadu 2001. nakon zahtjeva SAD-a. Dodao je da je Washington prijetio da će uskratiti pomoć BiH ako vlada u tom slučaju odbije suradnju.

WASHINGTON - Američki predsjednik George W. Bush naredio je u utorak privremeno zaustavljanje punjenja američkih strateških naftnih rezervi kako bi više goriva ostalo za tržište i pomogao smanjenje sve većih cijena benzina. Bush je naložio ministarstvima energetike i pravosuđa da provedu istragu je li netko ilegalno manipulira cijenama benzina na tržištu. Bushova administracija i njegovi republikanci u Kongresu su pod sve većim pritiskom javnosti da nešto poduzmu kako bi se smanjile cijene benzina koje se u Sjedinjenim Državama sada kreću oko 3 dolara za galon (3,78 litara). "Prekidanjem punjenja do jeseni ostavit ćemo malo više nafte na tržištu", rekao je Bush govoreći u Washingtonu Udruzi za obnovljiva goriva.

ANKARA - Američka državna tajnica Condoleezza Rice je u utorak poslijepodne, neposredno po dolasku iz Atene u Ankaru, počela razgovore sa svojim domaćinima o vrlo složenim problemima koji opterećuju američko-turske odnose, naročito u regiji Bliskog istoka. Rice i njezin turski domaćin, potpredsjednik vlade i šef diplomacije Abdullah Gul nastojali su, kako se saznaje, ustanoviti "novu osovinu" u odnosima dvije zemlje i približiti zajedničke strateške interese u regiji. Odnosi Ankare i Washingtona ozbiljno su poljuljani početkom 2003. kada je turski parlament odbio dozvoliti Amerikancima invaziju na susjedni Irak sa svog teritorija.

KAIRO - Desetero Egipćana, među kojima su neki imali krivotvorene osobne isprave, uhićeno je u okviru istrage o smrtonosnim napadima u ponedjeljak u Dahabu, na jugoistoku Sinaja, izvijestio je u utorak sigurnosni izvor. "Desetero Egipćana uhićeno je od ponedjeljka u Dahabu i bit će saslušani u okviru istrage", navodi taj izvor. Tri osumnjičenika rođena u Kairu su informatičari koji su došli u Dahab dan prije trostrukog atentata u kojemu je bilo 23 mrtvih i više desetaka ozlijeđenih osoba i iz njega su otišli nepuni sat nakon napada, tvrdi drugi sigurnosni izvor na Sinaju. Trojica su uhićena pri odlasku iz Dahaba, na kontrolnoj točki redarstvenih snaga u središtu poluotoka Sinaja, s krivotvorenim osobnim ispravama.

PRAG/ZAGREB - Izložbom "Secesija u Hrvatskoj", otvorenom danas u Pragu, počelo je provođenje Programa kulturne suradnje između ministarstava kulture Republike Češke i Republike Hrvatske za razdoblje od 2006. do 2008. Program kulturne suradnje za iduće tri godine potpisali su danas u Pragu hrvatski ministar kulture Božo Biškupić i njegov češki kolega Vitezslav Jandak i njime je utvrđena suradnja dviju zemalja na svim područjima kulture, priopćeno je iz Kabineta ministra kulture. Izložba "Secesija u Hrvatskoj", u palači Obceni dum, jednoj od najznačajnijih secesijskih zdanja u Pragu, jedan je od triju programa kojim će se Hrvatska u izložbenom dijelu kulturne suradnje ove godine predstaviti u Češkoj. Druge dvije izložbe bit će "Suvremeni hrvatski crtež" i "Hrvatski spomenici na UNESCO-ovoj Listi svjetske baštine".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙