Cijene nafte porasle su na najvišu razinu u povijesti trgovine, prekoračivši ovog tjedna 74 dolara po barelu nakon što je Iran otklonio zahtjeve međunarodne zajednice da obustavi svoj nuklearni program. Još nije riješen ni problem smanjenja isporuke iz Nigerije za jednu četvrtinu nakon napada militanata a ni iračka naftna industrija ne uspijeva se izvući iz krize.
Potrošači i većina proizvođača slažu se da su trenutne cijene opasne za sve, budući da potrošači strahuju od negativnih posljedica za svoja gospodarstva a proizvođači od kolapsa cijena.
"Trenutna je situacija vrlo nalik primirju među sukobljenim stranama i većina na obje strane priželjkuje diplomatsko rješenje, uz minimum gubitaka i troškova", kazao je uoči razgovora katarski ministar za naftu Abdulah al-Attiyah.
"Potrošači brinu zbog opskrbe dok se vlasnici velikih rezervi pitaju kada će se odnosi promijeniti i koliku štetu visoke cijene mogu prouzročiti", dodao je.
Ministri 65 zemalja, uključujući vodećeg potrošača SAD, i članice Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) sudjelovat će na sastanku u sklopu Međunarodnog foruma za energetiku (IEF) koji će biti održan od 22. do 24. travnja. Na sastanku će sudjelovati i viši dužnosnici 32 naftne kompanije, uključujući Chevron, Exxon Mobil, BP, Royal Dutch Shell i saudijsku državnu naftnu kompaniju Suadi Aramco.