Claude Mandil, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA), izjavio je za FT da su očekivanja o rastu isporuka nafte iz Rusije bila previše optimistična te da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) morati nadoknaditi razliku.
"Do 2010. OPEC će morati nadoknađivati veći manjak. Nisam siguran da će ponuda zemalja ne-članica tog naftnog kartela biti tako velika a uglavnom su mi na umu Rusija ali i neke drugi ne-OPEC-ovi dobavljači", kazao je Mandil.
Mandil nije želio govoriti o tome u kojoj će mjeri IEA smanjiti svoje procjene rasta za Rusiju, no ostali su analitičari prepolovili svoja očekivanja.
Rusija je drugi najveći svjetski proizvođač nafte. Do prije nekoliko godina bilježila je dvoznamenkasti rast ponude, što je bilo presudno u zadovoljenju nedavnog rasta potražnje iz Kine.
Oprez glede njezina budećeg rasta uslijedio je budući su cijene nafte naglo porasle uslijed strahovanja od napada Sjedinjenih Država na Iran i nastavljenih prekida isporuka iz Nigerije i Iraka.
Cijena barela nafte na londonskom terminskom tržištu u utorak je dosegnula rekordnih 69,7 dolara, nakon čega se spustila na 68,88 dolara tijekom poslijepodnevne trgovine. Kasnije prodaje proširile se u se i na njujorško tržište nafte Nymex West Texas Intermediate, spustivši cijenu barela sirove nafte na 68,55 s ranije dosegnutih 69,45 dolara.
Nafta i njezini nusproizvodi među nekoliko su sirovina koje bilježe snažan rasta cijena. Cijene kovina također su dosegnule rekordne razine pri čemu su cijene bakra u na tržištu kovina u Londonu dosegnule 6.005 dolara po toni. Cijene cinka dosegnule su 2.980 dolara po toni, dvostruko veću razinu nego u listopadu. Cijena zlata zabilježila je najvišu razinu u zadnjih 25 godina, 604 dolara po unci, dok je srebro zabilježilo najvišu cijenu u posljednje 23 godine, 13,01 dolar za uncu.