FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zastupnici SCG osporavaju nadležnost ICJ-a

ZAGREB/DEN HAAG, 9. ožujka (Hina) - Predstavnici Srbije i Crne Goreu postupku po tužbi BiH za genocid pred Međunarodnim sudom pravde uHaagu (ICJ) u četvrtak su osporavali nadležnost ICJ-a, ističući kako uvrijeme podnošenja tužbe 1993. tadašnja SR Jugoslavija nije bilačlanica UN-a, što je temeljni preduvjet za nadležnost.
ZAGREB/DEN HAAG, 9. ožujka (Hina) - Predstavnici Srbije i Crne Gore u postupku po tužbi BiH za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu (ICJ) u četvrtak su osporavali nadležnost ICJ-a, ističući kako u vrijeme podnošenja tužbe 1993. tadašnja SR Jugoslavija nije bila članica UN-a, što je temeljni preduvjet za nadležnost.

Pravni zastupnici SCG Vladimir Đerić i Tibor Varadi su kao glavni argument za dokazivanje nenadležnosti ukazali na odluku samog ICJ-a, kojom se 2004. proglasio nenadležnim za tužbu SRJ protiv zemalja NATO zbog nelegalne uporabe sile u kampanji bombardiranja 1999.

Citirali su obrazloženje odluke ICJ prema kojoj nadležnost ne postoji jer SRJ u vrijeme podnošenja tužbe 1999. nije bila članica UN-a, ni stranka Statuta ICJ-a, a niti stranka Konvencije UN-a o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948., što su mogući temelji za utvrđivanje nadležnosti.

"U oba slučaja postoji isti temeljni pravni nedostatak i isti argumenti. Ovom procesu nedostaje temelji pravni preduvjet, što je Sud potvrdio u postupku po tužbi SRJ protiv NATO-a", kazao je prof. Đerić.

Predstavnici SCG iznijeli su stanovište da se primjenom istih argumenata i na tužbu BiH sud mora oglasiti nenedležnim.

Tijekom 13 godišnje povijesti spora Beograd je kontinuirano posezao za osporavanjem nadležnosti ICJ-a, kao svojim najjačim oružjem. Sud pravde je 1996. u presudi utvrdio da je nadležan po tužbi BiH za genocid, no citirana odluka iz 2004. ponovo je otvorila pitanje nadležnosti i omogućila SCG novo osporavanje.

Prof. Varadi naglasio je u raspravi da je status SRJ u UN-u od 1992. bio nejasan ali da je razjašnjen prijemom u članstvo SCG godine 2000., što znači da prethodno nije bila članica i nije potpadala pod sudbenost ICJ-a.

Međunarodni sud pravde od 1946. rješava sporove među državama i daje, savjetodavna mišljenja međunarodnim agencijama i organizacijama. Sjedište mu je u Palači mira u Haagu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙