Dio bogata iskustva naftaša autor je pretočio u pripovijesti koje na stranicama knjige oživljuju događaje, istinite doživljaje i crtice iz života hrvatskih naftaša 50-ih i 60-ih godina prošloga stoljeća, rekao je Dekanić.
Autorov suradnik i prijatelj Branko Šimunović istaknuo je da knjiga "čuva vrijeme" za neke buduće generacije naftaša kako bi u tim pričama, otrgnutim zaboravu, mogli steći uvid u stvarne događaje iz pera vrsnoga kroničara kakav je Šindija.
O književnom stvaralaštvu Ivana Šindije govorio je urednik Biblioteke INA Mirko Kovačević koji je i vodio današnje predstavljanje knjige.
Šindijina knjiga objavljena je kao 26. naslov Biblioteke INA, koju je predstavio urednik Mijo Ivurek. U više od četvrt stoljeća u toj su biblioteci objavljeni brojni naslovi, a već drugu godinu zaredom, istaknuo je Ivurek, pojavljuju se na Sajmu knjiga u Puli.
Ivan Šindija rođen je 1927. u Bibinjama. Studirao je rudarstvo - naftni smjer u Zagrebu, a radni vijek naftaša počeo je 1954. u Naftaplinu. U mirovinu je otišao kao ekspert UN-a i profesor za duboko bušenje na Sveučilištu u Abidjanu (Obala Bjelokosti), a u Zagreb se vratio u kolovozu 1991.