LJUBLJANA
Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel ponovio je u ponedjeljak da Slovenija smatra neprimjerenim da Međunarodni sud za pravo mora sa sjedištem u Hamburgu odlučuje o neriješenim graničnim pitanjima s Hrvatskom, kako to predlaže hrvatska Vlada, ali je dodao da će se razgovori o arbitraži s hrvatskom stranom nastaviti. Reagirajući na izjavu hrvatskog premijera Ive Sanadera da slovenska strana još nije dala službeno stajalište o prijedlogu da o pitanju granice arbitrira sud u Hamburgu, Rupel je rekao da je činjenica da taj sud nije primjeren za rješavanje toga pitanja. Takvo je stajalište slovenska vlada do sada više puta iznijela budući da smatra da pitanje granice na kopnu i moru treba tretirati u cjelini, naglasio je Rupel. Na pitanje novinara ostaje li kakva treća mogućnost, budući da Hrvatska ne prihvaća posredovanje OESS-ovog Suda za mirenje i arbitražu koji vodi Robert Badinter, a Slovenija ne prihvaća da o morskoj granici prosudi sud u Hamburgu, Rupel je rekao: "Slovenija želi i dalje razgovarati, a možda ćemo naše hrvatske prijatelje ipak uvjeriti da je sud OESS-a pravi". Rupel je dodao da će u razgovorima s hrvatskom stranom, koje je premijer Janez Janša najavio za ovaj mjesec, biti riječi i o drugim mogućnostima. Isto tako, Rupel je, kako navodi slovenska tiskovna agencija STA, rekao da je zadovoljan odgovorima koja je hrvatska Vlada poslala u vezi slovenskih prijedloga rješenja pitanja Ljubljanske banke, nuklearke Krško i ribolova, ali da je riječ o povjerljivim pitanjima o kojima ne može javno govoriti.
MOSTAR
Ratni zapovjednik Petog korpusa Armije BiH general Atif Dudaković izjavio je u ponedjeljak navečer Televiziji BiH da su na današnji dan prije 12 godina, 6. kolovoza 1995. godine, zajedničkom akcijom Hrvatske vojske i Armije BiH uništene dvije paradržave: takozvane RSK u Hrvatskoj i AP Zapadna Bosna Fikreta Abdića. General Dudaković je to rekao komentirajući obljetnicu povijesnog susreta pripadnika Armije BiH i Hrvatske vojske na mostu na rijeci Korani u Tržačkim Raštelima 6. kolovoza 1995. godine, čime je potvrđeno oslobađanje, odnosno deblokada bihaćkog područja u BiH. General Dudaković je podsjetio kako je do tog susreta između njega i generala Hrvatske vojske Marijana Marekovića došlo predzadnjeg dana vojno-redarstvene akcije "Oluja". "Tada, 1995. godine interes države Hrvatske bio je oslobađanje svojih okupiranih područja, ali i interes nas u BiH osolobađanje Bosne i Hercegovine. To se poklopilo pa su 6. kolovoza 1995. uništene dvije paradržave - takozvane Republika Srpska Krajina u Hrvatskoj i Autonomna pokrajina Zapadna Bosna u BiH", rekao je Dudaković
CAMP DAVID
Američki predsjednik George W. Bush i njegov afganistanski kolega poručili su u ponedjeljak da će zajednički "dokrajčiti" talibane, koje je Karzai opisao kao poraženu i frustriranu snagu koja samo napada civile i ne predstavlja opasnost za njegovu vladu. "Naš neprijatelj je još uvijek tamo negdje, poražen, ali sakriven u planinama. Naš je zadatak završiti posao, istjerati ih iz njihovih skrovišta", rekao je Karzai nakon dvodnevnih razgovora s Bushom u Camp Davidu. Naglasio je kako priprema afganistansku vojsku i policiju za završni udar na talibane. "Talibani su kukavice koje napadaju djecu na putu prema školi i predstavljaju prijetnju nedužnima, učiteljima, radnicima, svećenstvu i međunarodnim humanitarnim radnicima. Međutim, oni ne predstavljaju prijetnju vladi, institucijama i jačanju institucija u Afganistanu", naglasio je Karzai. Bush je svome kolegi izrazio američku obavezu prema Afganistanu, rekavši da dvije zemlje dijele militantne islamske neprijatelje koji su "dio izazova s kojima se suočava slobodni svijet". Bush i Karzai su također razgovarali o talačkoj krizi izazvanoj prošlomjesečnom otmicom 23 Korejaca u Afganistanu. Talibani su u međuvremenu pogubili dvoje od njih i zaprijetili da će s ubojstvima nastaviti ako vlada u Kabulu ne ispuni njihove zahtjeve. Obojica predsjednika su bila suglasna da talibani neće dobiti nikakve ustupke u zamjenu za oslobađanje južnokorejskih talaca.
MOSKVA
Rusija koja želi vratiti svoj utjecaj u Afganistanu, potpisala je u ponedjeljak ugovor kojim briše 90 posto afganistanskog duga nastalog u doba Sovjetskog Saveza, ili gotovo 10 milijarda dolara. Ruski ministar financija Aleksej Kudrin izjavio je da je "otpisano 90 posto afganistanskog duga Rusiji, od ukupno 11,13 milijarda dolara", u prigodi potpisivanja ugovora s afganistanskim kolegom Anwarom Ul-Haq Ahadyjem. "Možemo reći da je ovo povijesni dan. Podvukli smo crtu pod pregovore koji su trajali više godina", dodao je, istaknuvši da Moskva želi Kabulu "pomoći da izgradi novi život i da stabilizira političko i gospodarsko stanje" u zemlji. Otpis je proveden na temelju dogovora koji su lani postigli Afganistan i zemlje članice Pariškog kluba.
VARŠAVA
Vandali su sprejem nacrtali kukaste križeve i ispisali antisemitske poruke na stotinjak nadgrobnih spomenika na povijesnom židovskom groblju u Czestochowi, na jugu Poljske, priopćila je policija. "Nepoznati počinitelji su crnim sprejem nacrtali svastike, Davidove zvijezde i druge znakove i oskvrnuli stotinjak grobova" u subotu u noći, priopćila je policija. Vandali su ispisivali uvredljive poruke poput "Židovi van" na njemačkom jeziku, slova SS - kraticu nacističke organizacije koja je bila odgovorna za osnivanje koncentracijskih logora - i crtali vješala. Predsjednik tamošnje židovske zajednice rekao je da žali zbog izgreda, dodajući da on ne smije zasjeniti činjenicu da se u Poljskoj obnavljaju tisuće židovskih groblja. Groblje u Czestochowi je među najvećim židovskim grobljima u Poljskoj, s više od 4.000 grobova. Oko tri milijuna od 3,3 milijuna poljskih Židova pobijeno je u Drugom svjetskom ratu, većinom u koncentracijskim logorima kojima su upravljali Nijemci. Preživjeli Židovi su uglavnom otišli iz Poljske tijekom poraća, ostaviši iza sebe svoj imutak i kulturne objekte, kao što su groblja i sinagoge.
LOS ANGELES
Šestorica rudara nestala su u rudniku ugljena u Utahu, na zapadu Sjedinjenih Država, nakon urušavanja okna koje je vjerojatno prouzročio potres, doznaje se od policije. "Okno se urušilo u rudniku Genwal u Huntington Canyonu", nenaseljenom planinskom području 180 km jugoistočno od Salt Lake Cityja, izjavila je voditeljica šerifova ureda u okrugu Emery. Šerif Lamar Guyman izjavio je za mjesnu radijsku postaju KSL da su rudari na "dubini od najmanje 600 do 1.000 metara" i da bi "trebali biti zajedno". Tamošnja tvrtka za distribuciju električne energije Rocky Mountain Power za koju rudnik vadi ugljen, poslala je spasitelje na mjesto nesreće s teškom opremom, rekao je glasnogovornik tvrtke Dave Eskelsen. Rudnik nije daleko od epicentra potresa jakosti 4 stupnja po Richteru koji je to područje pogodio nedugo prije nakon nestanka rudara.