O knjizi su govorili sociolozi Nikola Skledar i Ivan Markešić, znanstveni suradnik u Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu Mladen Labus i autor.
Po Skledarovim riječima, knjiga pruža povijesni okvir u kojem su obrađeni aktualni problemi ateizacije i teizacije društva. "Ćimićeva knjiga je pravi znanstveni udžbenik religiologije", rekao je dodavši kako su u njoj elaborirana temeljna pitanja struke, a posebno tipologija ateizma.
Napomenuo je kako autor u svojoj knjizi ne upada u stereotipe po kojima se prikazuje religija. "Ona je obrađena kao moralna i psihološka činjenica", podsjetio je istaknuvši kako je kritičnost zadržao prema religijskom i prema ateističkom dogmatizmu.
Markešić smatra kako je knjiga međaš u hrvatskoj i bivšoj jugolsavenskoj sociologiji religije. Za razliku od onih koji su prije proživljavali dramu ateizacije, mnogi su, kako je Markešić ustvrdio, tijekom devedesetih doživjeli dramu teizacije.
Po njegovim riječima, ateizam je pratio sve oslobodilačke pokrete kao što su bili francuska, oktobarska i jugoslavenska revolucija. Upitao je također, jesu li ateisti danas u religiziranom društvu ugroženi.
Ćimić je ocijenio kako je u knjizi obrađena drama duhovnosti. "Stara duhovnost je bila dualistička i isključiva," rekao je dodavši kako nova duhovnost ističe cjelinu pa je zato uključiva.
Knjigu "Drama a/teizacije" objavio je sarajevski nakladnik Šahinpašić.
Profesor emeritus Esad Ćimić autor je više knjiga, a među njima i knjige "Politika kao sudbina".