To je zajedničko stajalište četiriju profesora - Ivana Šibera, koji je i recenzent , te Ozrena Žuneca, Ive Paića i Igora Čatića koji su govorili o knjizi čiji je autor osoba s vojnim i novinarskim obrazovanjem, magistar politologije i doktor filozofije.
Analizirajući knjigu sa stajališta svoje osnovne struke - psihologije - Ivan Šiber je istaknuo da je taj znanstveno utemeljeni naslov zanimljiva analiza psihološke pripreme za rat i razrađivanja pojmova dominacija i moć.
Za Ozrena Žuneca riječ je o standardnom znanstvenom djelu kojemu je u osam poglavlja glavni sadržaj ispitivanje moći koju autor razmatra kao sustav vojnoga i nevojnoga podčinjavnja, dominacije i ratne destrukcije.
Žunec smatra i da je knjiga na poseban način svjedočanstvo vremena koje je, kako je rekao Ivo Paić, bitno obilježeno vojnim i nevojnim nasiljem, dok je za Igora Čatića bitno da se tako vrijedna i zanimljiva knjiga objavila na hrvatskom jeziku.
Novalić je, kako je rekao, u knjizi pokušao sagledati cjelinu rata i sinergiju oružanoga rata i onoga ne-vojnoga prikrivenog rata za koji je jedan od sinonima "specijalni rat". Umjesto toga Novalić koristi termin "implicitni rat" a kao tipičan primjer jednoga takvog rata navodi privatizaciju u Hrvatskoj koju, smatra, karakteriziraju četiri bitna obilježja implicitnoga rata - legalnost, prikrivenost namjera, destruktivnost i perfidnost.
U predgovoru Novalić piše da je "namjera knjige ukazati na agresivnost i licemjernost moćnih nadnacionalnih i nacionalnih subjekata koji, otvoreno ili prikriveno, diktiraju, potiču ili toleriraju izopačenu moć, podčinjavnje, dominaciju i ratnu destrukciju".
Dodaje da "želi ukazati i na prevladavanje uzroka i posljedica rata te na nužnost izgradnje svjetskoga etosa - minimalnog etičkoga konsenzusa za dijalog civilizacija".
Novalićevu knjigu objavio je zagrebački nakladnik "Sveučilišna knjižara".