Osim što podsjeća na svoj dugogodišnji rad u listovima "Glas Slavonije", "Požeški list", "Zadarski list", "Narodni list" i "Slobodnu Dalmacija", Šmidt u knjizi progovara o vještinama koje mora imati svaki novinar te različitim osjećajima - strepnjama, sumnjama i samopouzdanju koji su neizostavni u toj profesiji.
Šmidtova knjiga kronika je razvoja našeg novinarstva, kojemu je dao veliki doprinos, od praćenja poljoprivrednih zadruga, preko Sabora, Vlade i Ustavnog suda do stručnog usavršavanja i kompjutorizacije, rekao je nakladnik Ante Gavranović.
Po njegovim riječima, taj svojevrsni vremeplov kroz povijest hrvatskog novinarstva i politike, njegovi susreti s vodećim osobama i odmak od klasičnog izvještavanja uobičajenog za to vrijeme, čine knjigu zanimljivim štivom i dokumentom jednog vremena.
Knjiga okuplja intimni i profesionalni život novinara, kojemu je najvažnije dobro pisati, što on i dalje jako dobro radi, rekao je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Dragutin Lučić.
Autorov kolega Drago Kojić istaknuo je da je Šmidt bio nenadmašiv u otkrivanju informacija, a njegovu veliku kolegijalnost mogu potvrditi i mlađi kolege koji su se uvjerili u njegov stav da se "eksluzivnost ne dobiva skrivanjem informacija nego načinom njihove interpretacije i raznolikošću tekstova".
Josip Šmidt, koji se novinarstvom profesionalno počeo baviti 1950., u ranim dvadesetima, rekao je da je knjiga namijenjena svima koji žele vidjeti i doživjeti što se tada događalo u hrvatskom novinarstvu, a namjera mu je bila pripovjednim, a ne dokumentarnim stilom, dati prikaz tog vremena.
Njegova prošla knjiga o novinarstvu "Zločesti mikrofon", zbirka je sjećanja na brojne intervjue koje je vodio s istaknutim ličnostima političkog, gospodarskog i kulturnog života Hrvatske.
Knjigu "Na novinarskim stazama", podnaslovljenu kao "Maksi-reportaža o jednom novinarskom životu o polustoljetnom razdoblju", objavila je izdavačka kuća "Binoza Press".