MADRID - Mirovni proces koji je s pripadnicima baskijske separatističke organizacije ETA-e započet prije devet mjeseci "prekinut je, završen i uništen", izjavio je u utorak španjolski ministar unutarnjih poslova Alfredo Perez Rubalcaba, tri dana nakon bombaškog napada što ga je na terminalu madridske zračne luke počinila ta baskijska teroristička skupina. Ako španjolska desnica "želi da priznamo kako je proces prekinut, tada jasno kažemo prekinut je, ako žele da kažemo da je proces uništen, tada priznajemo da je uništen, ako žele da priznamo kako je proces završen, tada to i priznajemo", rekao je Rubalcaba na konferenciji za novinare, istaknuvši kako je upravo "ETA ta koja je prekinula, uništila i završila mirovni proces". Rubalcaba je na taj način odgovorio na pritisak konzervativne oporbe koja je od predsjednika španjolske vlade Josea Luisa Zapatera zatražila da službeno priopći kako je mirovni proces pokrenut 22. ožujka i službeno okončan.
PODGORICA - Čelnik vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) i donedavni crnogorski premijer Milo Đukanović izjavio je za mjesečnik "Hrvatski glasnik" iz Kotora da Crna Gora prodaje veliki značaj suradnji i odnosima s Hrvatskom koje je ocijenio primjerom za cijelu regiju. "Crna Gora i Hrvatska mogu poslužiti kao primjer regiji kako se na novim osnovama, u skladu sa zajedničkim europskim i euroatlantskim ambicijama mogu prebroditi negativna iskustva iz nedavne prošlosti i izgraditi odnosi međusobnog razumijevanja i uvažavanja na dobrobit naših naroda i država", naveo je Đukanović. On je ponovio da je Crna Gora primjer njegovanja dobrih odnosa "države prema manjinama i manjina prema državi" i da takve odnose treba očuvati i novim ustavom. "Kao što današnju politiku multietničke demokracije izgrađujemo oslanjajući se na tradiciju skladnih međuetničkih odnosa, tako ustavna rješenja treba utemeljiti na realnosti koja postoji u našem životu i na najvišim međunarodnim standardima", kazao je čelnik DPS-a.
BERLIN - Muslimanska organizacija u Njemačkoj položila je u utorak kamen temeljac za gradnju prve džamije u istočnom Berlinu, uz prosvjede lokalnih stanovnika koji najbolje oslikavaju sve teškoće u integraciji 3.2 milijuna muslimana koji žive u toj zemlji, posebice u njezinom istočnom dijelu. Džamija pokreta Ahmadiyya s minaretom visokim 12 metara trebala bi se otvoriti iduće godine u predgrađu Pankow-Heinersdorf. No, to je razbjesnilo lokalne stanovnike koji kažu da u tom djelu grada živi samo nekoliko muslimana. Na svečanosti polaganja kamena temeljca pojavilo se 40 prosvjednika koji su nosili transparente i uzvikivali "Ne džamiji u Pankowu". "Bogomolja, bilo da je riječ o džamiji, sinagogi ili crkvi, trebala bi biti u središtu vjerske zajednice", rekao je Joachim Swietlik, čelnik udruge građana koja se protivi gradnji džamije. Berlinske vlasti izdale su dozvolu za gradnju džamije neposredno pred Božić, nakon mjeseca dana sporenja s protivnicima gradnje muslimanske bogomolje.
WASHINGTON - Samo šest od 75 američkih gradova i drugih područja dobilo je najviše ocjene za sposobnosti njihovih hitnih službi za komunikaciju tijekom katastrofe, prema nacrtu saveznog izvještaja koji je u utorak dobio Associated Press. Izvještaj, koji treba biti objavljen u srijedu, daje najviše ocjene San Diegu (Kalifornija), Minneapolis-St.Paulu (Minnesota), Washingtonu, Columbusu (Ohio), Sioux Fallsu (Južna Dakota) i okrugu Laramie u Wyomingu. U izvještaju su najlošije ocijenjeni Chicago, Baton Rouge, Cleveland, Mandan u Sjevernoj Dakoti i Američka Samoa. Studija, koju je proveo Ured za domovinsku sigurnost, načinjena je pet godina nakon što su teroristički napadi 11. rujna 2001. otkrili velike probleme u komunikaciji hitnih službi tijekom katastrofe. Mnogi vatrogasci koji su se penjali u newyorške blizance WTC-a poginuli su jer nisu čuli radio upozorenje policije da napuste zgrade pred urušavanje. Demokrati, koji će ovoga tjedna preuzeti kontrolu u Kongresu, najavili su kako će poboljšanje komunikacijskih sustava i procedura hitnih službi biti jedan od prioriteta kojima će se baviti.