"Ofenziva šarma na vanjskopolitičkom frontu nije dala toliko rezultata koliko ih se spominje u Zagrebu. EU je naime tražila i očekuje rezultate, u ovom slučaju jedini koji će se uračunavati jeste neizbježni Haag a HDZ se potvrdila kao jedina politička struja u Hrvatskoj koja može stvarati probleme kao opozicija i, glasačkom voljom postavljena na vlast, te iste probleme uspješno rješavati. Nažalost ne sve jer je dio obaveza suradnje s kaznenim sudom ostao neispunjen", kaže Stipić Niseteo za postaju.
Uniju od samog slučaja Gotovine više zabrinjava drugi element a to je, kako naglašava dopisnica, bjegunčeva mreža potpore i dodaje da je ocjenu Carle del Ponte da su jataci dio nižih struktura vlasti prihvatila i EU, "a nije ništa učinjeno da se mreža rasformira".
Po ocjeni Lade Stipić Niseteo za Hrvatsku je događaj godine bila objava mišljenja europske Komisije, a ne datum ili kandidatski status. "Dobivene su formalno do tada nepotvrđene činjenice - najznačajnija je, vjerujem, obećavajuća procjena da je ekologija jedino poglavlje u kojem će trebati više od pola desetljeća rada do zadovoljavanja svih Unijinih standarda. I još jedan detalj kojega je hrvatska javnost nažalost 'previdjela' baveći se Haagom, hrvatska je ekonomija dobila status funkcionirajućeg tržišta o čemu je u trenutku objave avisa 20. travnja, Rumunjska, znači zemlja koja će u Uniju ući 1. siječnja 2007. godine, mogla tek sanjati", kaže Stipić Niseteo.
Najteži integracijski posao Hrvatskoj u idućoj godini biti će dogovor koliko popuštati u pregovorima da se ne ugrozi nacionalni interes, što više sposobnih u pregovaračkom timu "na uštrb podobnih" i jačanje reformskog ritma, ocijenila je Lada Stipić Niseteo.