Osvrćući se na situaciju u Čečeniji, Putin je kazao kako "od 2006. godine tamo neće više biti nijednog novaka".
"Od 1. siječnja 2005. godine nijedan novak iz ruskog ministarstva obrane neće služiti u Čečeniji. A od 1. siječnja 2006. godine nijedan novak iz ruskog ministarstva unutarnjih poslova ne bi se smio nalaziti u Čečeniji", kazao je Putin.
"U počeku (reforme vojske) pričuvni vojnici ne smiju služiti na 'vrućim točkama', a pritom mislim u našoj zemlji. Mislim na sjeverni Kavkaz i na Čečeniju", dodao je Putin.
Oko 80.000 vojnika ministarstva obrane i ministarstva unutarnjih poslova te tajnih službi, nalazi se u Čečeniji od početka drugog ruskog-čečenskog sukoba.
Putin je ovu konferenciju za novinare iskoristio kako bi osudio "ružičaste ili plave" revolucije, misleći pritom na "narančastu revoluciju" u Ukrajini nakon predsjedničkih izbora, dodajući kako je zabrinut zbog nezakonitih metoda rješavanja problema koji, kako misli, "mogu post-sovjetski prostor gurnuti u beskrajne sukobe".
"Zabrinjava me rješavanje problema nezakonitim metodama - ružičastim ili plavim revolucijama", kazao je Putin.
Ruski je predsjednik nekoliko puta podsjetio na "jugoslavenski model", inzistirajući na tome da isključuje takav scenarij raspada za "post-sovjetski prostor".
"Rusija nije slijedila jugoslavenski model. Sve smo učinili kako bi sve zemlje nastale raspadom Sovjetskog Saveza ostale okupljene u Zajednici nezavisnih država i da se u toj organizaciji afirmiraju kao nezavisne države", istaknuo je Putin.
Putin se upitao o mogućnosti namjeravaju li Sjedinjene Države "izolirati" Rusiju, pa čak je i "uzdrmati" svojom politikom u Ukrajini i Čečeniji, te je dodao da će o tome postaviti pitanje svom američkom kolegi Georgeu W. Bushu na slijedećem susretu u veljači.
Na pitanje o ideji koju je iznio poljski predsjednik Aleksandar Kwasniewski, a prema kojoj bi Washington htio "Rusiju bez Ukrajine", Putin je odgovorio: "Moramo znati o čemu je riječ. Ako je to rečeno kako bi se izrazila želja za ograničavanjem mogućnosti Rusije da razvija odnose sa svojim susjedima, o izolaciji Rusije, mislim da to nije smisao politike Sjedinjenih Država".
Dodao je i da će to pitanje postaviti Bushu koji će se u veljači održati u Slovačkoj.
Ruski je predsjednik ponovno kritizirao izbore organizirane u Iraku u uvjetima "potpune okupacije".
"Ne razumijemo kako se u Iraku mogu održati izbori u uvjetima potpune okupacije", rekao je Putin.
Podsjetivši da je u Iraku ubijeno 3.500 civila i kako bi iračke izbore trebala nadgledati Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) iz Jordana, Putin ih je nazvao "farsom".