FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Različita nagađanja pred odluku o pregovorima s Hrvatskom

ZAGREB, 16. prosinca 2004. (Hina) - U Bruxellesu počinje dvodnevnisummit šefova država i vlada 25 članica Europske unije na kojem se svelikim zanimanjem očekuju posebno dvije odluke - određivanje datumaza početak pregovora s Hrvatskom i odluka da li bi i kada trebalizapočeti pregovori o članstvu s Turskom, objavljujebosansko-hercegovačka redakcija postaje Deutsche Welle.
ZAGREB, 16. prosinca 2004. (Hina) - U Bruxellesu počinje dvodnevni summit šefova država i vlada 25 članica Europske unije na kojem se s velikim zanimanjem očekuju posebno dvije odluke - određivanje datuma za početak pregovora s Hrvatskom i odluka da li bi i kada trebali započeti pregovori o članstvu s Turskom, objavljuje bosansko-hercegovačka redakcija postaje Deutsche Welle.

Iz sve više različitih izvora novinarima stižu informacije da su ministri vanjskih poslova zemalja članica u ponedjeljak zaista dobro pripremili teren oko Hrvatske, a nešto manje oko Turske, izvješćuje dopisnik postaje Alen Legović.

Sve je izglednije da će Hrvatska započeti pregovore u ožujku ili travnju iduće godine, tijekom luxemburškog predsjedništva, ocjenjuje Legović i dodaje kako će početak pregovora biti uvjetovan suradnjom s Haaškim sudom, ali šefovi država i vlada mogu, ali i ne moraju prihvatiti ono oko čega su se dogovorili ministri vanjskih poslova.

"Iz povjerljivih izvora u Bruxellesu postaja doznaje se da samo još četiri članice, Austrija, Mađarska, Slovačka i Luxembourg, podupiru bezuvjetan početak pregovora s Hrvatskom. Njemačka nije promijenila svoje mišljenje ali se povukla u drugi plan, poput Francuske i još nekih manjih zemalja, primjerice Slovenije, dok se za tvrđi i oštriji pristup prema Hrvatskoj zalažu Britanci, Skandinavci, Nizozemci, a podržavaju ih i Talijani, koji naglašavaju da bez potpune suradnje s Haaškim sudom nema pregovora", izvješćuje Legović.

Rješenje će se naći negdje između, predviđa dopisnik postaje, što za Hrvatsku predstavlja priliku da pokaže i dokaže da funkcionira kao pravna država unatoč žestokim pritiscima međunarodne zajednice. "Za ilustraciju koliko je zapravo različitih pristupa cijelom slučaju Hrvatske i početka pregovora, govore i glasine koje se mogu čuti po Bruxellesu. Spominje se na primjer da je u igri i prijedlog da se Hrvatska veže uz Tursku", navodi Legović.

U Bruxellesu se naglašava da će ocjenu surađuje li Hrvatska s Haaškim sudom donositi ne samo glavna tužiteljica Haaškog suda, već da će svoje mišljenje EU i zemlje članice donijeti i na temelju izvješća iz različitih drugih izvora, izvješćuje postaja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙