Rashodi za zdravstvo u Hrvatskoj kao udio u BDP-u gotovo su dvostruko viši nego u drugim zemljama srednje i istočne Europe, kazao je Demekas koji uzroke tome vidi u nedovoljnoj kontroli na strani troškova te nedostatku kontrole potražnje za zdravstvenim uslugama.
Šef misije MMF-a, koja u Hrvatskoj boravi od 2. prosinca u prvoj provjeri ostvarivanja stand by aranžmana odobrenog u kolovozu ove godine, izjavio je to nakon razgovora s predstavnicima triju saborskih odbora - za financije i državni proračun, za gospodarstvo te za rad, socijalnu politiku i zdravstvo.
Izaslanstvo će u Hrvatskoj boraviti još tjedan dana i obaviti još niz razgovora s predstavnicima Vlade, ministarstava, udruge poslodavaca, nekih banaka i javnih poduzeća.
Demekas je istaknuo da je s predstavnicima saborskih odbora razgovarao o napretku ostvarenja s obzirom na stand by aranžman te izazovima koji stoje pred Hrvatskom u 2005. godini.
Uz napomenu da još treba obaviti niz razgovora, Demekas je izrazio zadovoljstvo što je u proračunu za iduću godinu predviđen deficit kao što je to planirano i u stand by aranžmanu.
Kao jedno od područja na koje skreće pozornost Demekas je izdvojio zdravstvo.
"U ovom trenutku mogu reći - hrvatsko je zdravstvo bolesno", kazao je ističući da Hrvatska prema udjelu u BDP-u za zdravstvo troši gotovo dvostruko više od drugih tranzicijskih zemalja.
Uzroke tomu vidi u nepostojanju dovoljne kontrole na strani troškova, no ističe da je Vlada već sredinom ove godine počela poduzimati određene mjere za kontrolu troškova bolnica i zdravstvenih ustanova. Vlada će i iduće godine morati poduzimati određene mjere, kazao je Demekas koji se nada da će to biti dobre i uspješne mjere.
No, uz kontrolu troškova Demekas još ključnijim drži pitanje kontrole potražnje za uslugama koje pruža zdravstvo.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj je osigurano oko 4,5 milijuna ljudi, a oko 98 posto njih ne izdvaja ništa iz svog osobnog proračuna za usluge koje im se pružaju, kazao je upozoravajući da je u takvoj situaciji nemoguće kontrolirati potražnju.
"Ako je cijena nula onda je potražnja za tim uslugama beskonačna", kazao je Demekas.
Ističe kako je ohrabrujuće kako Vlada razmatra šeme dodatnog zdravstvenog osiguranja i uvođenja određenog oblika participacije u zdravstvu. Participacija će svakako utjecati na prihode zdravstvenog sustava i imati utjecaj na proračun, a uvođenje određenog oblika participacije imat će značajan utjecaj i na kontrolu racionalizaciju potražnje za medicinskim uslugama, kazao je Demekas.
Napominje da se kod spomena uvođenja bilo kakve participacije postavlja i pitanje da li bi usluge trebale biti besplatne ili ne. "Ništa nije besplatno ni u zdravstvu ni u obrazovanju, jedino je pitanje tko i koliko plaća za to", poručio je šef misije MMF-a.
Demekas je najavio da će se o tim pitanjima razgovarati i na predstojećim susretima te potaknuo Vladu da o tome pokrene razgovore sa socijalnim partnerima.
(Hina) xbn yds