Na 170 stranica velikog formata zbornika prilozi su razvrstani po geomorfološkim značajkama, biljnom i životinjskom svijetu, posjetima i turizmu, utjecaju na neke skupine životinja i zaštiti.
Od morske obale do najviših vrhunaca Velebita zapaženo je 20 tipova staništa s oko 800 biljnih vrsta, među njima 40-ak endema, biljaka uske rasprostranjenosti, većinom ograničenih na Velebit ili Dinaride.
Najbrojnija skupina životinja po broju vrsta su kukci, s mnogo endemičnih i zaštićenih vrsta. Zapažena je skupina od 82 vrste dnevnih leptira.
S 212 vrsta ptice su najbrojnija skupina kralješnjaka, među kojima je 97 vrsta gnjezdarica, s 18 vrsta ptica stijena i litica.
Nađena je 31 vrsta vodozemaca i gmazova, od kojih 12 vrsta zmija, te 47 vrsta sisavaca.
Pakleničko je područje dobro istraženo, pa je na prvom mjestu aktivna zaštita i to popis, promatranje i nadzor prostora, kaže ravnatelj Parka Zoran Šikić u uvodu.
U planu je uređenje višenamjenskoga multimedijskog posjetiteljskog centra i pristupa do Velikog Rujna sjeverozapadno od Parka, tako da će razvojni plan dosegnuti "svjetsku razinu", ističe Šikić.
Rezultati promatranja bit će presudni u postupnu povećanju broja posjetitelja do 150 do 200 tisuća na godinu, ističe stručni voditelj Parka Gordan Lukač. U zadnjih pet godina Paklenicu je posjetilo oko 385 tisuća domaćih i stranih posjetitelja.
Uočena je povezanost između povećana broja penjača i smanjenja broja nekih vrsta ptica stjenarica, pa se za takve vrste predlaže stvaranje zona.
Godine 1995. izišao je Paklenički zbornik 1. koji se u 56 priloga na više od 400 stranica bavio većinom kulturnom baštinom Nacionalnog parka "Paklenice".