Prigodom nedavnog susreta s glavnom tužiteljicom Međunarodnog kaznenog tribunala Carlom del Ponte, Ashdown je optužio HDZ i Čovića da predstavljaju zapreku uspostavi državnog suda za procesuiranje ratnih zločina, ne isključujući pri tome moguće sankcije.
U pismu Ashdownu kojega je ovoga tjedna u ime članova CAA i Upravnoga odbora poslao predsjednik George Rudman, a čiji su presliku dobili i mediji u Mostaru, izražava se sumnja da je Čović na meti napada zbog zalaganja za sklapanje Sporazuma o neizručivanju Amerikanaca Stalnom kaznenom sudu (ICC) čemu su se snažno usprotivili EU i UN.
"Ukoliko zaključimo da se predsjedniku Čoviću prijeti ili da vaš ured postupa neiskreno, mi ćemo pretpostaviti kako je motiv za to kazniti ga za njegovu vodeću ulogu u potpisivanju članka 98 Sporazuma (o neizručivanju Amerikanaca ICC-u) kojemu se, kako ste svjesni, vehementno usprotivio UN i Europska unija", navodi se u Rudmanovu pismu Ashdownu.
Dodaje da će vrlo vjerojatno Kongres organizirati novo saslušanje da provjeri ove navode ukoliko se zaključi da Ashdownov ured kažnjava Čovića zbog njegove vodeće uloge u postizanju sporazuma o neizručivanju.
CAA je čvrsto stala uz Čovića, ističući da su njegovim dolaskom u ured Predsjedništva "dramatično poboljšani" odnosi Hrvata i HDZ-a BiH s američkim vlastima.
Protiv Čovića se pred državnim tužiteljstvom vodi deset istraga za razne navodne zloporabe za koje je kanadski tužitelj John McNair, koji predvodi posebni Odjel za organizirani i gospodarski kriminal i korupciju, nedavno izjavio da bi sve mogle postati optužnice.