"Takva odluka pokazatelj je naše spremnosti da nastavimo podržavati mirnu i stabilnu BiH", kazao je novinarima McElhaney nakon sastanka s Tihićem kojemu je prenio odluku iz Washingtona.
Američki je veleposlanik podsjetio kako će vojno osoblje iz njegove zemlje ostati u BiH i u strukturama posebnog stožera NATO-a koji će biti uspostavljen nakon što vojnici Europske unije preuzmu najveći dio odgovornosti što ih sada ima SFOR.
Baza "Orao" kod Tuzle, podignuta u neposrednoj blizini vojne zračne luke Dubrave, bila je glavno sjedište većine američkih vojnika još od 1995. godine kada su u sastavu NATO snaga poslani u BiH da bi osigurali provedbu Daytonskog sporazuma.
S prvobitnih dvadeset tisuća, broj američkih vojnika u BiH smanjen je na sadašnjih 1.300 od kojih je oko 900 u bazi "Orao".
Bilateralna vojna suradnja BiH i SAD pojačat će se i kroz sudjelovanje bosanskohercegovačkih pirotehničara u operacijama koalicijskih snaga u Iraku.
Veleposlanik McElhaney prenio je Tihiću kako su Sjedinjene Države sada spremne prihvatiti pirotehničare iz BiH u Iraku u misiji koja bi trebala donijeti više sigurnosti ljudima te zemlje.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH kazao je kako je o slanju pirotehničara u Irak postignuta puna suglasnost među najvažnijm političkim stranakama u BiH.
Prema ranijoj odluci Predsjedništva BiH, u Irak će biti upućena postrojba od 36 pirotehničara koji će imati zadaću uništavati već prikupljena eksplozivna sredstva i streljivo.